لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۸ ایران ۱۶:۱۲

یک دختربچه ایرانی هم بازی ادی مورفی در فیلم تازه استودیوی پارامونت


یارا شهیدی ۹ ساله، نوستاره جدید و هم بازی ادی مورفی در فیلم تازه ای به نام «ایمجین دت» یا «فکرش را بکن» است. این فیلم که محصول مشترک پارامونت پیکچرز و شبکه تلویزیونی نیکولودین است نخستین فیلم سینمایی یارا شهیدی محسوب می شود که در نقش « اولیویا» دختر شخصیت ادی مورفی در فیلم ظاهر شده است.

در این فیلم کمدی، اولیویا پدر پرمشغله و خسته از کار زیاد خود را به یک جهان خیالی دعوت می کند و در یک سفر دور و دراز به عالم وهم و فانتزی، به او درس هایی ارزشمند از زندگی واقعی می آموزد.

یارا شهیدی، در ایالت مینه سوتا به دنیا آمده و تا چهار سالگی و پیش از آن که پدر و مادر او به دنبال یک شغل تازه به کالیفرنیا نقل مکان کنند در این ایالت زندگی کرده است. اگر از یارا بپرسید چه خاطره ای از مینه سوتا به یاد دارد او می گوید « جون جون گرامپی و برف !»

یارا که پدر او یک ایرانی / آمریکایی است، به ایرانی تبار بودن خود افتخار می کند و در هر فرصتی که به دست می آورد، زمینه های فرهنگی خود را برای دیگران توصیف می کند. این دختربچه با استعداد، هم چنین علاقه خاصی به فراگرفتن زبان فارسی دارد و اوقات فراغت خود را به پختن غذاهای ایرانی با پدر، مسافرت با اعضای خانواده و انجام آزمایش های علمی می گذراند. او در نظر دارد تا روزی در گاراژ خانه، یک لابراتوار مجهز برای خود ترتیب بدهد. اما موضوع مورد علاقه یارا شهیدی در مدرسه، تاریخ است و او هرگز از خواندن و آموختن موارد مربوط به دوران رنسانس خسته نمی شود.

یارا شهیدی، کارهای هنری و حرفه ای را از ۶ ماهگی به همراه مادر خود که مدل عکس های تبلیغاتی است آغاز کرده است. عکس های یارا به عنوان مدل لباس در تبلیغات طراحان معروفی چون رالف لورن، گپ کیدز، گس کیدز و دیسنی بارها و بارها در نشریات مختلف به چاپ رسیده است.

یارا که هم اکنون به اتفاق پدر، مادر و دو برادر کوچکتر خود ساکن لس آنجلس است ، بارها با مادرو برادرکوچک تر خود « سعید» در فیلم های تبلیغاتی تلویزیونی شرکت داشته است.

فیلم تازه ایمجین دت، این هفته در استودیوی پارامونت با دعوت از چهره های سرشناس و منتقدین هالیوود رسما گشوده شد و از هفته آینده در سینماهای آمریکا و جهان به نمایش در خواهد آمد.

سال جاری برای ستارگان بزرگ سینما از جمله راسل کرو، جولیا رابرتز، ویل فارل و رابرت داونی جونیور که هر یک با فیلم های تازه خود به میدان آمدند از لحاظ فروش گیشه، سال ناامید کننده ای بوده است. پیش بینی می شود که فیلم تازه ادی مورفی و یارا شهیدی نیز با حداقل فروش در حدود ۱۰ میلیون دلار در نخستین سه روز گشایش به سرنوشت دیگر فیلم های ذکر شده دچار شود.

دو سال پیش، ادی مورفی با پوشیدن یک لباس لاستیکی چاق نما، در فیلم «نوربیت» توانست از یک فروش متوسط گیشه در حدود ۹۵ میلیون دلار برخوردار شود. اما فیلم دیگر او در سال گذشته به نام « دیو را ملاقات کن» از لحاظ فروش گیشه یک فاجعه به شمار می رود که در مجموع در تابستان گذشته تنها ۱۱ میلیون دلار فروش داشت و دست اندرکاران صنعت سینما آن را نوعی « عدم پذیرش غیرمستقیم» ادی مورفی از سوی تماشاگران خواندند.

این مسئله نشانگر آن است که ادی مورفی در نقش های تمام کمدی چون نوربیت، پروفسورکم حافظه و دکتر دولیتل موفقیت بیشتری داشته است تا در نقش هایی که او را به عنوان یک فرد عادی به نمایش می گذارد.

فیلم « ایمجین دت» که در ابتدای تهیه « ناکجاآباد» نام گرفته بود، ماجرای پدر سرمشغول و گرفتاری است که دائما درحال شمارش ثروت خود است و از طریق دختر کوچک خود و دوستان خیالی او به رمز و راز موفقیت در بازار سهام پی می برد.

با این وجود دست اندرکاران از هم اکنون پیش بینی کرده اند که این محصول تازه استودیوی پارامونت از فیلم فانتزی کمدی که هفته پیش با شرکت ویل فارل به نام « سرزمین گمشده» به روی اکران آمد ناموفق تر خواهد بود و بیش از۶ میلیون دلار درآمد نخواهد داشت. فیلم سرزمین گمشده باوجود تبلیغات گسترده ای که در اطراف آن انجام شده بود تنها توانست ۱۸ میلیون دلارفروش داشته باشد.

دلیل عدم موفقیتی که برای فیلم ایمجین دت پیش بینی شده، بازار فیلم های موفق روز است که همواره در حال تغییرو تحول می باشند. هم چنین جذابیت محدودی که این فیلم برای همه تماشاگران به جز دختربچه های کوچک و خانواده ها دارد.

درحال حاضر، در رده بندی فیلم های موفق تابستانی که از هم اکنون بر روی اکران هستند فیلم « حالت خماری» یک فیلم کمدی درباره وقایع خنده آور سه مرد و یک کودک نوزاد سرراهی، در صدر فروش گیشه سینماهای آمریکا قرار دارد و محصول تازه دیسنی و پیکسار، فیلم انیمیشن « آپ» و فیلم دراماتیکی درباره هواپیماربائی به نام « پلهام ۱۲۳» برای احراز مقام دوم این فهرست با یکدیگر رقابت می کنند.

ادی مورفی که از گفتگو با خبرنگاران در نشریات نوشتاری خودداری می کند، از شهرت و اعتبار گذشته خود در هالیوود برخوردار نیست. او در طول مدت فیلم برداری بیش از چند ساعت کوتاه در روز کار نمی کند و به همین دلیل هم استودیوی پارامونت ضمن ساختن فیلم ایمجین دت مجبور شد تا مخارج سنگین روزهای اضافی فیلمبرداری را تقبل کند.

مورفی که از شرکت در اغلب مراسم گشایش فیلم های خود سر باز می زند، چندی پیش برای بازی در فیلم « دختران رویایی» به نامزدی جوایز اسکار برای بهترین بازیگر نقش مکمل مرد رسید اما پس از باختن، سالن محل اهدای این جوایز را با عصبانیت ترک کرد.

XS
SM
MD
LG