لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۷

گیتس: حمایت بین المللی در نبرد با طالبان مهم است 


رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، برای شرکت در اجلاس دو روزه ناتو به بروکسل رفته است. این جلسه، از جمله بر کوشش های چند ملیتی برای نبرد با نیروهای طالبان در افغانستان متمرکز خواهد بود.

یاپ د هوپ اسکفر، دبیر کل ناتو، می گوید وزیران اتحادیه تصمیم گرفته اند که تعداد نیروی ناتو را در کوزوو به تدریج از ۱۴ هزار به ۱۰ هزار نفر کاهش دهند. وزیران از دیرباز در جستجوی راه هایی برای کاهش ماموریت ناتو در کوزوو در حالی که با چالش های فزاینده در افغانستان و نقاط دیگر روبرو هستند.

گیتس از هلند به بروکسل رفت و در آنجا در جلسه ای با وزیران ناتو، که شامل گفت و گوهایی در باره افغانستان بود، حضور یافت.

گیتس به خبرنگارانی را که او را در سفر به پایتخت بلژیک همراهی می کردند گفت وی برای نخستین بار بر این باور است تحولات به گونه ای شکل می گیرد که می توان چشم انداز معقولی را برای موفقیت و آغاز تغییر در حرکت های جاری انتظار داشت. گیتس افزود کنگره و مردم آمریکا احتمالا به حمایت از کوشش های آمریکا ادامه خواهند داد، به شرط این که ما بتوانیم نشان دهیم پیشرفتی صورت می گیرد. با این حال، او گفت اگر پس از یک سال به نظر برسد جنگ به بن بست رسیده است و تلفات بالا می رود، آنوقت «آن شکیبایی کاهش خواهد یافت.»

روز چهارشنبه، فرمانده هلندی ناتو گفت هزاران نفر از سربازان جدید آمریکایی باید تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ماه اوت در جنوب کشور مستقر شوند.

او به خبرنگاران گفت ورود سربازان در ابتدا موجب تشدید خشونت خواهد شد، اما سرانجام نبرد علیه ستیره گران طالبان را تقویت خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG