لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۲

فرستاده آمریکا: مذاکرات صلح خاورمیانه به سرعت از سر گرفته شود


جرج میچل، فرستاده ویژه آمریکا به خاورمیانه می گوید واشنگتن به حل مناقشه اسراییل و فلسطینیان از راه تاسیس یک کشور فلسطینی پای بند است.

میچل این موضوع را روز چهارشنبه در رام الله در پی گفت و گو با محمود عباس رییس تشکیلات خود گردان فلسطینی با خبرنگاران در میان گذاشت و گفت پرزیدنت باراک اوباما روشن ساخته است که تنها راه حل معتبر برای این مناقشه این است که آرمان های هر دو طرف از طریق تاسیس کشور فلسطینی در کنار اسراییل برآورده شود.

میچل گفت ایالات متحده درصدد است مذاکرات صلح اسراییل و فلسطینیان بسرعت از سرگرفته شود و هر چه زودتر به نتیبجه برسد. او پیشتر نیز در پی گفت و گو با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل چنین نظری ابراز داشت.

میچل روز سه شنبه به نتانیاهو اطمینان داد که تعهد امریکا به امنیت اسراییل ، علیرغم اختلاف نظر بین دو کشور بر سر مسائل تاسیس محله های یهودی نشین و ایجاد یک کشور فلسطینی، تزلزل ناپذیر است.

فرستاده امریکا همچنین گفت اسراییل و فلسطینیان باید به مواد طرح صلح خاورمیانه ، معروف به "نقشه راه" که از حمایت بین المللی برخوردار است، پای بند بمانند. تاسیس یک کشور جداگانه فلسطینی از جمله این مواد است.

نتانیاهو قصد دارد روز یکشنبه در سخنرانی سیاسی عمده ای نگرش های خود را نسبت به صلح و امنیت تشریح کند. او حاضر نشده است طرح تاسیس یک کشور جداگانه فلسطینی در کنار اسراییل را تایید کند، یا پیشنهادهای امریکا را برای متوقف ساختن خانه سازی در کرانه غربی و در اورشلیم شرقی بپذیرد.

وزارت امور خارجه امریکا می گوید جرج میچل در سفر منطقه ای خود به مصر می رود و پیش از بازگشت به واشنگتن از لبنان و سوریه دیدن خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG