لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۴

قیمت نفت از بشکه ای ٧۱ دلار بالاتر رفت


نشانه های افزایش تقاضا برای نفت قیمت ها را به بالاترین سطح در هفت ماه اخیر رسانده است.

در معاملات اولیه در نیویورک در بامداد چهارشنبه، قیمت نفت خام از بشکه ای ٧۱دلار بالاتر رفت.

این افزایش یک روز پس از آن صورت می گیرد که موسسه آمریکایی نفت گفت تقاضا برای نفت خام موجب شد موجودی نفت در کشور در هفته گذشته پایین بیاید.

سرمایه گذاران نیز قیمت ها را بالا تر برده اند زیرا داده های اقتصادی اخیر نشان می دهد بهبود اقتصاد جهانی آغاز شده است که تقاضا برای انرژی و قیمت ها نفت را بالا خواهد برد.

برخی مقامات هشدار داده اند قیمت های نفت می تواند به شانس های بهبود اقتصاد صدمه بزند، اما وزیر نفت کویت روز چهارشنبه گفت اوپک تولید نفت را افزایش نخواهد داد مگر اینکه قیمت به بشکه ای صد دلار برسد.

در این میان، روسیه می گوید قصد ندارد تولید نفت را برای دست کم سه سال کاهش دهد.

روسیه بزرگترین تولید کننده غیر اوپک در جهان است و پس از عربستان سعودی قرار دارد.

معاون نخست وزیر روسیه روز چهارشنبه گفت بالا رفتن قیمت ها شرکت های روسیه را قادر می سازد پول بیشتری بدست آورند ، و نیاز به هر کاهشی را حذف می کند. اما او همچنین هشدار داد تولید نفت در آینده ممکن است به میزان پول در دسترس برای یافتن منابع جدید بستگی داشته باشد.

شرکت نفت "بی پی" روز چهارشنبه گزارشی منتشر کرد که در آن گفته می شود ذخایر جهانی نفت سال پیش برای نخستین بار در ۱۰سال پایین آمد. گزارش به کاهش ذخایر در روسیه، نروژ و چین اشاره می کند.

با این حال، مدیر اجرایی بی پی می گوید داده ها تایید می کند که نفت برای تامین نیازهای جهانی تا ده ها سال کافی است. او گفت هر مشکلی با موجودی نفت انسانی است، و به منابع ارتباط ندارد.

قیمت های نفت از ماه دسامبر که به بشکه ای نزدیک به ۳۲دلار کاهش یافت، اینک از دو برابر بالاتر رفته است.

XS
SM
MD
LG