لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۲۸

با پیش نویس قطعنامه تحریم های جدید علیه کره شمالی موافقت شد


هفت کشور عمده با پیش نویس یک قطعنامه سازمان ملل متحد که تحریم هایی، از جمله ممنوعیت کامل فروش اسلحه، را بر کره شمالی وضع خواهد کرد موافقت کرده اند.

پیش نویس، که خبرنگاران نسخه هایی از آنرا بدست آورده اند، آزمایش اتمی اخیر در کره شمالی را بعنوان نقض قطعنامه های گذشته سازمان ملل متحد محکوم می کند و تحریم های اضافی را برقرار می سازد.

توسعه تحریم تسلیحاتی، تقویت تحریم های مالی، و نیز تشویق کشورها به اعمال بازرسی های سخت تر بر محموله های بار کره شمالی از جمله اقدامات جدید است. گزارش می رسد چین در برابر اجباری ساختن بازرسی محموله ها مقاومت کرده است.

پیش نویس حاصل هفته ها مذاکرات پنج عضو دائمی شورای امنیت با ژاپن و کره شمالی است.

هفت کشور آن را روز چهارشنبه برای بحث در جلسه کامل ۱۵عضو شورا ارائه دادند و انتظار می رود تا پایان هفته به آن رای داده شود.

پس از جلسه، سوزان رایس سفیر امریکا گفت پیش نویس قطعامه باید پاسخی نیرومند و معتبر به آزمایش کره شمالی بفرستد.

پیشتر در روز چهارشنبه، یک منبع نظامی روسیه به خبرگزاری اینترفکس گفت اطلاعات دقیقی درباره نوع و مشخصات موشک کره شمالی در اختیار دارد، اما معلوم نیست چه زمانی ممکن است پرتاب شود. منبع افزود روسیه پرتاب موشک را زیر نظر خواهد داشت، با این حال او نگفت موشک کوتاه برد خواهد بود یا دوربرد.

کره شمالی از زمان آزمایش اتمی در ۲۵ماه مه یک سلسله موشک های کوتاه برد پرتاب کرده است و گزارش می رسد برای پرتاب یک موشک دور برد آماده می شود.


XS
SM
MD
LG