لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۶

محمد عطریانفر: موقعیت موسوی بهتر از احمدی نژاد است


با شدت گرفتن رقابتهای انتخاباتی در ایران، افزایش گمانه زنی ها در مورد نامزد پیروز این دوره از انتخابات ریاست جمهوری، شدت گرفته است.

محمد عطریانفر روزنامه نگار و عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی که حمایت خود را از کاندیداتوری میرحسین موسوی اعلام کرده در گفتگوی تلفنی با صدای آمریکا، فضای انتخاباتی این روزها را زیبا و جذاب توصیف می کند. وی تصریح می کند که بر خلاف دوره های پیشین، مردم در مقام انتخاب کاندیدای اصلح هستند. محمد عطریانفر همچنین در مورد فاکتور زمان و فرصتی که هریک از کاندیداها برای تشریح برنامه های خود داشته اند معتقد است که آقای مهندس میر حسین موسوی حداکثر دو ماه است که در رقابت های انتخاباتی حضور پیدا کرده و فعالیتهای انتخاباتی و تبلیغاتی خودش را شروع کرده، و آقای احمدی نژاد چهار سال است که این فعالیتها را شروع کرده اما خلاف آنچه تحلیلگران اصولگرا مطرح می کنند، و موقعیت آقای احمدی نژاد را بالاتر و بهتر می بینند، واقعیت جریانهای سیاسی ایران، خلاف این را نشان می دهد.

به باور این روزنامه نگار و تحلیلگر سیاسی، آقای مهندس میرحسین موسوی به رغم زمان کوتاهی که در اختیار داشته ، موفق شده است که موقعیت بالاتری کسب کند. محمد عطریانفر، با اشاره به برخی نظرسنجی های صورت گرفته و برآوردهای آماری موجود، عنوان کرده که میزان موفقیت میرحسین موسوی به نسبت محمود احمدی نژاد بیشتر است.

محمد عطریانفر می گوید بر اساس برخی نظر سنجی ها و برآوردهای آماری موجود، آقای میرحسین موسوی شاید بالای ده درصد، از موقعیت بهتری نسبت به آقای احمدی نژاد برخوردار است. لذا پیش بینی می شود انتخابات با حضور آقای مهندس میرحسین موسوی، و آقای احمدی نژاد به مرحله دوم راه پیدا کند. اما برخی از جریانهای سیاسی به ما اینگونه دیکته می کنند که شاید مهندس موسوی در مرحله اول هم، بتواند به پیروزی دست پیدا کند و وضعیت انتخابات در همان مرحله اول، نهایی شود.

این عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی همچنین عنوان کرده است که حضور آقایان میرحسین موسوی و احمدی نژاد و رقابت آنها در مرحله دوم قطعی است، به گفته وی، آقای احمدی نژاد قطعا در مرحله اول پیروزی ندارد. ولی احتمال پیروزی مهندس موسوی در مرحله دوم قطعی است.

صدای آمریکا: در پی مناظرات انتخاباتی کاندیداها در روزهای گذشته برخی کاندیداها بر این باورند که در صورت ائتلاف احتمالی دو کاندیدای اصلاح طلب، آقایان مهدی کروبی و میرحسین موسوی، دست نامزد حاکم این دوره انتخابات، آقای محمود احمدی نژاد با توجه به حمایت برخی هسته های قدرت در جمهوری اسلامی ایران از ایشان بسته خواهد شد، نظر شما چیست؟

عطریانفر: تصور می کنم نباید انتظار داشته باشیم که آقای کروبی، به نفع آقای مهندس موسوی از صحنه خارج شود. چرا که آقای کروبی، به عنوان یکی از چهره های شاخص اصلاح طلب و یا به قول ما "شیخ اصلاحات"، حضورشان برای گرمی بخشیدن به بازار انتخابات، و حضوری حداکثری ایشان، مناسب تر از عدم حضور ایشان است. تنها و تنها خروج آقای کروبی از صحنه رقابت ها به نفع مهندس میرحسین موسوی را این گونه می توان تعیین کرد که اگر در مرحله اول، مهندس موسوی به پیروزی دست پیدا کند و کار را بر رقیب خود تمام کند، طبعا برای ضریب امنیت بیشتر و پیروزی قطعی تر مهندس موسوی، واگذاری میدان از ناحیه جناب آقای کروبی به نفع آقای موسوی، مناسب باشد ولی اگر به جمع بندی قطعی دست پیدا نکنیم، هیچ ضرورتی بر خروج آقای کروبی از صحنه رقابت ها نیست، و چه بسا حضورشان موثرتر باشد.

برخی از دوستان ما، در کمپین تبلیغاتی آقای کروبی، اینگونه مطرح می کنند که شاید آقای کروبی و میرحسین موسوی هر دو به مرحله دوم راه پیدا کنند و بتوانند آقای احمدی نژاد را از راهیابی به صحنه رقابتها در مرحله دوم، باز بدارند.

XS
SM
MD
LG