لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۱

ارتش پاکستان از قیام شهروندان علیه طالبان حمایت می کند


ارتش پاکستان هلیکوپترهای جنگی را به شمال غربی کشور فرستاده است، هدف از این اقدام پشتیبانی از بیش از یک هزار شهروند است که برای نبرد با طالبان به یکدیگر پیوسته اند.

مقامات پاکستان روز سه شنبه گفتند هلیکوپترها به ستیزه گران در روستایی که ایلمردان محلی در محاصره گرفته اند حمله کردند.

مقامات در ناحیه " دیر علیا" گفتند دست کم ۱۲۰۰روستایی به یک گروه شبه نظامی از شهروندان که ستیزه گران را کشته و خانه هایشان را به آتش کشیده اند پیوسته اند.

اعضای گروه شبه نظامی همچنین طالبان را از حداقل سه روستا بیرون راندند و دو روستای دیگر را که قرار گاه های طالبان شناخته می شوند محاصره کردند.

این منطقه در نزدیکی دره سوات قرار گرفته است؛ در آنجا ارتش پاکستان بیش از یک ماه است که با رزمندگان طالبان می جنگد.

اعضای گروه شبه نظامی همچنین می خواهند از حمله انتحاری در یک مسجد محلی که دست کم ۱۲۳تن را کشت انتقام بگیرند.

کسی مسئولیت این حمله را که بوسیله یک بمب انداز صورت گرفت نپذیرفته است، اما برخی از مقامات بر این گمانند که ستیزه گران از هجوم دولت انتقام می گرفتند.

در این میان، ارتش پاکستان رو شنبه گفت در نبردهای ۲۴ساعت گذشته، در سراسر منطقه ، از جمله دره سوات، ۲٧ستیزه گر را کشته و ۲۷نفر را بازداشت کرده است. یک سرباز نیز جانسپرد و ٩سرباز دیگر مجروج شدند.

روز سه شنبه همچنین کمیته بین المللی صلیب سرخ گفت حدود ۴۰هزار غیر نظطامی بدون دسترسی کافی به برق و آب در منطقه سوات باقی هستند.

در رویدادی دیگر ، مقامات پاکستان مقررات منع آمد وشد را در شهر " بنو" در شمال غربی کشور به اجرا گذاشته اند. این اقدام پس از آن صورت گفت که ایلمردان حاضر نشدند ستیزه گران طالبان را که به در آدم ربایی های اخیر مظنون شناخته می شوند تحویل دهند. هفته پیش، آنها گروهی از دانش آموزان و معلمین را ربودند.

XS
SM
MD
LG