لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۲۰

گزارش تحليلی-چشم فوتبال ایران به نتایج دیگر تیمهای گروه


تيم ملی فوتبال ايران پس از کسب نتيجه تساوی مقابل کره شمالی برای پذيرايی از تيم ملی امارات- يکشنبه به تهران بازگشت.


تيم ملی فوتبال ايران که در چارچوب هفته هشتم از مرحله انتخابی مسابقات جام جهانی ٢٠١٠ در قاره آسيا- روزيکشنبه - در ورزشگاه يانگ گاکدوی پيونگ يانگ مقابل کره شمالی به نتيجه تساوی بدون گل رضايت داد ، شانس صعود به جام جهانی را کمرنگ تر از قبل می بيند.

تيم ملی فوتبال ايران در نيمه اول اين بازی نمايش قابل قبولی ارائه داد و حتی برتر از تيم ميزبان بود. در نيمه دوم- درخشش مهدی رحمتی مانع از گلزنی تيم ميزبان شد.با اين تساوي- تيم ملی کره شمالی ١١ امتيازی شد و جايگاه خود را در رده ی دوم گروه B تثبيت کرد- تيم ملی ايران نيز با ٧ امتياز- همچنان در رده چهارم اين گروه باقی ماند. تيم ملی فوتبال ايران روز چهارشنبه بيستم خرداد ،

در چارچوب هفته نهم از مسابقات انتخابی جام جهانی در قاره آسيا در ورزشگاه آزادی ميزبان امارات است و بايد منتظر نتايج ديگر تيمها بماند. در اين گروه تيم کره شمالی با يک بازی بيشتر نسبت به عربستان وايران بر سکوی دوم ايستاده و بايد درتنها بازی خود درخانه عربستان به مصاف آن تيم برود.عربستان- علاوه بر اين ديدار خانگی يک بازی نيزمقابل کره جنوبی در سئول برگزارميکند.

اما ايران پس ازپذيرايی از امارات در سئول با کره جنوبی مسابقه ميدهد تا مرحله انتخابی برای ايران به پايان برسد.امتيازات تيمهای همگرو ايران و ديدارهای پيش رو، از اقبال تيمهای کره شمالی و عربستان ، برای صعود مستقيم به جام جهانی می گويد. درصورتيکه عربستان و کره شمالی در ديدارهای پيش روی خود- تن به تساوی دهند و تيم ملی ايران هردو ديدار آينده خود را با پيروزی پشت سربگذارد ،سفربه آفريقای جنوبی و حضور در جام جهانی ممکن ميشود.

و اگرعربستان در مصاف با تيم صعود کرده کره جنوبي- پيروزشود و در ديدار پايانی مقابل کره شمالی حتی تن به شکست دهد- تيم ملی ايران - در صورت پيروزی در دو ديدار آينده هم- به مرحله پلی آف صعود نخواهد کرد. و دست اخر- در صورتيکه تيم کره شمالی در ديدار پايانی برابرعربستان تن به شکست دهد و ايران از دو بازی خود ۲ برد بدست آورد، ايران می تواند با بهره گيری از امتياز رودرو، بالاتر ازکره شمالی قرار گرفته و به پلی آف راه يابد.

اين درحاليست که نايب رئيس فدراسيون فوتبال و مدير کميته تيمهای ملی با بيان اينکه تيم ايران در ديدار با کره شمالی نتيجه خوبی گرفته است گفت: ما اگر به اين شرايط رسيده ايم، مربوط به عقب ماندگی قبل است.مهدی تاج که عصر دوشنبه در حاشيه تمرين تيم ملی فوتبال ايران با خبرنگاران گفتگو می کرد ضمن بيان اين مطلب افزود: زمانی که ما در تهران به عربستان باختيم شرايط سخت و جبران ناپذيری بر فوتبال حاکم شد. با اين حال تلاش کرديم با تدابير ويژه به مصاف کره شمالی برويم که اگر اين تدابير نبود قطعا در پيونگ يانگ به مشکل می خورديم. در ارتباط با مسائل فنی ديدار دو تيم ايران و کره شمالی ، سيد علی پورحسينی ، کارشناس فوتبال طی نوشتاری به شرايط فنی تيم ملی ايران در اين بازی پرداخته است که از اين طريق طبق نظرشان در اختيار عموم قرارميگيرد:

از اميد تا آرزو

هرچند همواره در فوتبال عنوان شده که هيچ چيز غيرممکن نيست و هنوز مي‌توانيم آرزوی حضور در جام جهانی را داشته باشيم اما از قرائن چنين بر مي‌آيد که پيونگ يانگ نقطه پايان اميدواريها شد و حالا تنها مي‌توانيم آرزو کنيم که نتايج دو روز پايانی به گونه‌ای رقم خورد که بار ديگر با اما و اگرها دل به بازی حذفی (پلی آف) و حضور در آفريقای جنوبی ببنديم. نتيجه حاصل در پيونگ يانگ عملا امکان حضور مستقيم در جام جهانی را از تيم ملی سلب کرد چرا که اگر قرار بود نتايج به دلخواه ما شکل گيرند بايد در پيونگ يانگ به پيروزی مي‌رسيديم. به هر روی تا ريشه در آب است اميد ثمری هست و به همين دليل به انتظار ديدار خانگی روز چهارشنبه در مقابل امارات مي‌نشينيم تا در صورت پيروزی آخرين روزنه‌های اميد را در کره جنوبی جستجو کنيم.

نگاهی به بازی پيونگ يانگ

همانگونه که در پيش نوشته مسابقه متذکر شديم افشين قطبی بيشترين تکيه را بر عنصر تجربه قرار داد و در اين راه چشم اميد به بازيکنانی بست که سال گذشته در پرسپوليس با آنها به قهرمانی رسيده بود که بارزترين نمونه در اين زمينه استفاده از محمد نصرتی در دفاع چپ بود. قطبی در مرکز زمين در کنار آندو تيموريان از پژمان نوری استفاده کرد که بازيکنی دونده و چند پسته است اما اين استفاده موجب شد که دو بازيکن مشابه در خط ميانی دفاعی حضور پيدا کنند و از تنوع حرکتی بی بهره باشند.

اين دو بازيکن هر دو فاقد توانايی ارسال پاسهای بلند دقيق بودند که اين امر موجب شد امکان تهاجم سريع از تيم ما سلب شود. ترديدی نيست که قرار دادن نوری در زمين مسابقه بخشی از استراتژی قطبی را تشکيل مي‌داد که در نظر داشت در صورت به ثمر رسيدن گل آرايش تيمی را از ١-٣-٢-٤ به ٢-٣-٥ تغيير داده و با قرار دادن نصرتی در نقش مدافع آخر جمع کننده (سوئيپر) از نوری در دفاع چپ استفاده و يک بازيکن ميانی دفاعی ديگر نظير آشوبی را وارد ميدان کند و با بيرون کشيدن تنها يک بازيکن و حداقل تغيير در نفرات ساختار تيمی خود را کاملا دگرگون کند.

مشابه اين مشکل در خط ميانی دوم نيز به چشم مي‌خورد يعنی جايی که علی کريمی و مسعود شجاعی با خصوصيات مشابه در کنار هم قرار گرفتند و از آنجا که هر دو بازيکن راست پا هستند امکان نفوذ از کناره چپ و ارسال به روی دروازه از بين رفت در حاليکه استفاده از معدنچی، زندی يا خلعتبری از آغاز بازی قدرت تهاجمی تيم را در کناره چپ افزايش مي‌داد در چنين وضعيتی اين امکان وجود داشت که با توجه به آسيب ديدگی مسعود شجاعی از او و علی کريمی (که ديگر جوان و پرنشاط نيست) به صورت يک نيمه‌ای بهره برد.

فرصتها و شانسها

اولين حضور بازيکنان تيم ملی در نزديکی دروازه تيم کره در همان شروع بازی و ضربه مسعود شجاعی که به تير دروازه خورد مي‌توانست سرنوشت بازی را به گونه‌ای ديگر رقم بزند و به دنبال آن ٣ فرصت خوب گلزنی ديگر در نيمه اول برای هاشميان و مسعود شجاعی مبين آن بود که مي‌توانستيم از زمين پيونگ يانگ برنده بيرون بياييم هرچند در نيمه دوم کره‌ايها شروعی توفانی داشتند و چند فرصت گلزنی که سيد مهدی رحمتی همچون تمامی ديدارهای انتخابی اين دوره منجی دروازه شد. تنها فرصت خوب تيم ملی در نيمه دوم شوت پرقدرت معدنچی بود که دروازه‌بان کره را به واکنشی زيبا وادار کرد. تيم ملی در نيمه اول با اعمال فشار در يک سوم دفاعی تيم کره عملا امکان بازيسازی را از اين تيم گرفت اما صرف انرژی زياد باعث شد که تيم از دقيقه ٧٠ به بعد با کاهش توان جسمانی روبه‌رو شود و همين امر موجب شد چندين فرار بازيکنان کره در اواخر مسابقه خطرآفرين شود.

نتيجه‌گيری

تيم ملی در پيونگ يانگ يک بازی معمولی و مرسوم را به نمايش گذاشت ضمن آنکه در اين بازی مشخص شد که عليرغم تمام اعتبار و وجهه مثبتی که مهدی مهدوی کيا و علی کريمی در فوتبال ما دارند عملا دوران بازيگری آنها در ميادين بين‌المللی برای تيم ملی به ايان رسيده است. در اين بازی نه يک استارت خوب از مهدوی کيا ديديم و نه يک سلسله حرکت فريبنده از علی کريمی يعنی همان مشخصه‌هايی که ايشان را در فوتبال ما از ديگران متمايز کره است. عدم حضور جواد نکونام نيز به نحوی بارز به چشم ‌خورد و اين امر نشان مي‌دهد که تيم ملی در ميانه ميدان در پيونگ يانگ فاقد يک بزرگتر بود. هرچند دل بستن به موفقيت در مقابل امارات و کره جنوبی تا حد زيادی دور از واقعيت فوتبال است اما هنوز مي‌توان آرزو کرد که پس از آن دو بازی همچنان فرصت حضور در جام جهانی ٢٠١٠ آفريقای جنوبی را داشته باشيم. آنچه تيم ملی در اين مرحله به آن نياز دارد يک پيروزی پرگل در مقابل تيم امارات است که بدون داشتن هيچ شانسی برای حضور در آفريقای جنوبی تنها به اعتبار خود در مقابل تيم ما فکر مي‌کند.

XS
SM
MD
LG