لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۲

گزارش: چالش های بازسازی ویرانه های زلزله در ایتالیا


سابنیا کاسل فرانکو، خبرنگار صدای آمریکا، لاکوئیلا

با گذشت دو ماه از وقوع زلزله در لاکوئیلا، این شهر هنوز برای بازسازی و آمادگی برای اجلاس گروه ۸ با چالش های بسیاری روبرو ست.

دو ماه از وقوع زلزله ویرانگری که لاکوئیلا و روستاهای اطراف این شهر مرکزی ایتالیا را تخریب کرد، گذشته است. هزاران تن از مردم منطقه هنوز در چادر زندگی می کنند و همزمان با برنامه ریزی برای ساخت خانه های جدید، مقامات این شهر خود را برای میزبانی اجلاس سران کشورهای گروه ۸، آماده می کنند.

سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر ایتالیا پس از وقوع زلزله اعلام کرد محل برگزاری اجلاس رهبران کشورهای گروه هشت از جزیره ساردینیا به این شهر زلزله زده منتقل خواهد شد. وی گفت این تصمیم به منظور اعلام همدردی و همبستگی با قربانیان و بازماندگان این واقعه اتخاذ شده است.

اجلاس گروه هشت از ۸ تا ۱۰ ژوئیه در آکادمی نظامی لاکوئیلا برگزار خواهد شد.

شهروندان این شهر از اعلام چنین تصمیمی خشنود شدند و به باور آنها برگزاری اجلاس سبب می شود توجه به این منطقه کماکان ادامه یابد.

یک خانم ساکن لاکوئیلا که خانه اش بر اثر زلزله ویران شده و از مراحل طولانی بازسازی آگاه است می گوید میزان ویرانی و تخریب بسیار بالاست و ما امیدواریم مقامات ما را فراموش نکنند.

با این وجود لاکوئیلا هنوز شهری ویران است که انبوه خانه ها و کلیساهای ویران شده در هر چند صد متر مشاهده می شود و پس لرزه های پی در پی، وقوع این حادثه را در ذهن ساکنین نگاه می دارد.

هنوز نزدیک به ۶۰ هزار تن از شهروندان لاکوئیلا در چادر و یا هتل های پر جمعیت ساحل آدریاتیک اقامت دارند و فقط با گذاشتن کلاه های ایمنی و همراهی نیروهای آتش نشانی می توانند به خانه هایشان بازگردند.

گابریلا کاپاستی، یکی ازساکنان این شهر می گوید از زمان وقوع زلزله فقط دو بار برای برداشتن کفش و لباس به خانه اش بازگشته و در نهایت همه چیز خود را ازدست داده است.

مرکز تاریخی لاکوئیلا، منطقه خطرناک اعلام و به طور کامل قرنطینه شده است و بیشتر به شهر ارواح شباهت دارد.

آیدا اسپاگنولی، یکی از ساکنان این شهر، زمانی که در خواب بوده سقف بر روی سرش فرو ریخته است. بسیاری همچون او نمی توانند لحظه وقوع زلزله و پیامدهای پس از آن را فراموش کنند.

وی می گوید :« پس از وقوع زلزله سکوت مرگباری همه جا را فرا گرفت سپس تنها صدایی که شنیده می شد فریاد کمک بود. این شهر مکانی بسیار زیبا بود و اکنون به شهر مردگان تبدیل شده و این امر فقدان عظیمی را در دل ما به جای گذاشته است.»

بنا به گفته ماموران آتش نشانی تقریباً همه بناهای تاریخی باید بازسازی شوند. یکی از معضلات عمده شهر و روستاهای اطراف، آسیبی ست که به لوله های آب و گاز وارد شده است و رسیدگی به این امر از اولویت های اصلی دست اندرکاران است.

ماریو سروینی که مامور آتش نشانی ست می گوید احتمالاً بعضی از ساختمان ها قابل سکونت اند ولی مردم به دلیل اینکه به خدمات آب و گاز دسترسی ندارند نمی توانند به خانه هایشان بازگردند.

جمعیت آواره این شهر تا به حال از عملیات نجات خارق العاده و تلاش های امداد رسانی مقامات خشنود بوده اند اما نارضایتی ها نیز کم کم شنیده می شود که احتمالاً گسترده تر خواهد شد.

مردم از زندگی در چادر خسته شده اند و دوست دارند به خانه های جدید بازگردند.

سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر ایتالیا وعده داده است تا نیمه ماه سپتامبر با بازسازی خانه های بجا مانده و یا با ساخت بناهای جدید، چادرها خالی خواهند شد.

اما بسیاری نسبت به این امر چندان خوشبین نیستند و باور دارند که اجلاس آتی گروه ۸ نه تنها توجه از وضعیت این شهر را به امر دیگر معطوف می کند بلکه هزینه بازسازی آن صرف برگزاری اجلاس خواهد شد.

XS
SM
MD
LG