لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۰

گزارش: بررسی طرح قانونی مبارزه با گرمایش زمین در کنگره ایالات متحده 


کیت وود سام، خبرنگار صدای آمریکا، واشنگتن

در حالیکه کشورهای جهان ۵ ژوئن، روز جهانی محیط زیست را گرامی می دارند، کنگره ایالات متحده قانون جدیدی را که با هدف کاهش سرعت زمین طراحی شده، بررسی خواهد کرد.

جان مالکوئین، یکی از رانندگانی است که با تاکسی های دوچرخه ای گردشگران و گاه تجار را در واشنگتن حمل می کنند. وی می گوید : « مشتریان از دوچرخه سواری در هوای آزاد لذت می برند و از اینکه هوا را آلوده نمی کنند احساس خوبی دارند. همواره با افرادی برخورد می کنم که یا نمی خواهند اتومبیل خود را از منزل خارج کنند و یا بر این باورند که دوچرخه به محیط زیست آسیب نمی رساند.»

گردشگران طرفدار محیط زیست تنها افرادی نیستند که نگران حفظ محیط زیست هستند.

پرزیدنت باراک اوباما مبارزه با تغییرات جوی را در صدر اولویت های خود قرار داده است. وی اوایل سال جاری اهداف خود را برای کنگره مشخص کرد.

اوباما در این زمینه گفته است:« من از کنگره می خواهم تا طرح قانونی را به من ارایه کند که سقف آلودگی کربن را براساس وضعیت بازار مشخص می کند و بر بنیان تولید انرژی قابل بازیافت در آمریکا عمل خواهد کرد.»

کمیته بازرگانی و انرژی مجلس نمایندگان ایالات متحده ماه گذشته بر اساس اهداف مود نظر آقای اوباما یک طرح قانونی تصویب کرد.

مانیک نیکی روی، مدیر مرکز « پو برای تغییرات جوی جهانی» می گوید: « این اولین باری ست که کنگره ایالات متحده به طور جدی برای کاهش گازهایی که دانشمندان معتقدند گرمای جو را در خود نگه می دارند و عامل افزایش دمای زمین می باشد، یک طرح قانونی را مورد بررسی قرار داده است. چشمگیرترین بخش این قانون، ملزم کردن همه شرکت های نفتی، تجهیزات الکتریکی و برقی و تولید کنندگان عمده برای ارایه یک سقف فوق العاده (میزان قابل پذیرش تولید مواد آلوده کننده) به ازای هر تن گاز گلخانه ای است که در طول یک سال تولید می کنند.»

ایالات متحده یکی از بزرگترین آلوده کنندگان جهان به شمار می رود.

این قانون درصدد است تا روند تولید مواد آلوده کننده را با ملزم کردن صنایع به کاهش دی اکسید کربن و دیگر گازهای گلخانه ای از سطوح سال ۲۰۰۵ تا ۱۷ درصد تا سال ۲۰۲۰، متوقف کند.

این طرح قانونی باید از سوی مجلس نمایندگان و سنا تصویب شود.

اعضای حزب دموکرات کنگره بررسی این طرح را در اولویت دستور کاری ماه جاری و یا ماه آینده خود قرار داده اند.

رافه بامرانس، رئیس «سیاره پاکیزه و هوای خنک»، یک گروه طرفدار محیط زیست می گوید: « تصویب این طرح برای محافظت از زمین بسیار حیاتی ست. این امر یک معضل جهانی ست اما جهان بدون مشارکت گسترده و قدرتمند ایالات متحده برای پیشبرد معنادار امور با چالش های بسیاری روبرو خواهد بود و مشارکت ایالات متحده به تصویب قانون کنترل کامل تولید گازهای گلخانه ای داخلی بستگی دارد.»

بامرانس که در سال های ۱۹۹۰ یکی از اعضای گروه مذاکره کننده ایالات متحده در پیمان کیوتو پیرامون موضوع گرمایش زمین بوده است می گوید: « اقداماتی که هم اکنون ایالات متحده برای محافظت از محیط زیست اتخاذ می کند بر مباحث بین المللی پیرامون آنچه که باید جایگزین پیمان کیوتو که در سال ۲۰۱۲ منقضی می شود، تاثیر خواهد گذاشت. هر پیمان مورد مذاکره باید راه را برای اقدامات داخلی ایالات متحده هموار کند و در غیر این صورت ما از امضای آن سر باز خواهیم زد.»

هفته آینده هیات های نمایندگی ۱۸۲ کشور پیرامون این پیمان در بن مذاکره خواهند کرد.

برای دستیابی به یک توافق جمعی و ارایه متن نهایی پیمان به کنفرانس تغییرات جوی سازمان ملل در ماه دسامبر در کپنهاگ، فقط شش ماه باقی مانده است.

بامرانس می گوید: « ایالات متحده هنوز برای ایفای نقش راهبردی در تلاش های بین المللی به منظور توقف گرمایش زمین، اراده سیاسی نشان نداده است و این امر باید تغییرکند چرا که سیستم جوی، بویژه در مناطق مرتفع در قطب شمال در حال فروپاشی ست. یخ های قطب شمال در حال ذوب شدن است و گرینلند کم کم کوچکتر می شود.»

قانون پیشنهادی تغییرات جوی ایالات متحده و پیمان سازمان ملل کماکان برای چگونگی ایجاد تعادل بین محافظت از محیط زیست و رشد اقتصادی با اختلاف نظرهای جدی روبرو خواهد شد.

تا زمانی که اقدامات رسمی به منظور کاهش گازهای گلخانه ای اتخاذ نشوند، شهروندان طرفدار محیط زیست در خط مقدم جبهه دفاع از سیاره زمین خواهند بود.


XS
SM
MD
LG