لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۲

رئیس ستاد انتخابات ایران: مشارکت مردم پای صندوق های رای گسترده خواهد بود


پيشاپيش انتخابات روز جمعه آينده ده ها هزار نفر از مردم تهران به هواداری از محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری اسلامی ايران و رقيب انتخاباتی او ميرحسين موسوی، به راهپيمائی پرداختند.

حاميان آقای احمدی نژاد در مسجد امام خمينی تجمع کردند و هزاران نفر از طرفداران آقای موسوی نخست وزير پيشين جمهوری اسلامی ايران نيز در يک خط زنجير که سرتاسر شهر تهران را در بر ميگرفت، راه پيمائی کردند.

در همين حال کامران دانشجو، رئیس ستاد انتخابات ایران می گوید انتظار می رود تعداد کثیری از ایرانیان در رای گیری برای انتخابات ریاست جمهوری روز جمعه پای صندوق های رای حضور یابند.

دانشجو روز دوشنبه اعلام کرد جمعیت ۴۶ میلیونی واجد شرایط رای کشور از ۸صبح به وقت محلی روز جمعه حداقل ۱۰ ساعت برای اخذ رای خود فرصت خواهند داشت.

وی می گوید مقامات استان ها می توانند از وزیر کشور ایران درخواست کنند در صورت لزوم زمان مقرر اخذ رای را چندین ساعت افزایش دهند.

اگر هیچ یک از ۴ نامزد انتخابات ریاست جمهوری قادر به کسب حداقل ۵۰ درصد آرا نباشد، دو نامزدی که بیشترین رای را کسب کرده اند، روز ۱۹ ژوئن در مرحله دوم انتخابات رقابت خواهند کرد.

یک نظرسنجی تلفنی به عمل آمده از ۱۰۰۱ شهروند ایرانی از تصمیم ۳۴ درصد از رای دهندگان به حمایت از محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری کنونی خبر می دهد. میرحسین موسوی، نخست وزیر اصلاح طلب پیشین از حمایت ۱۴ درصدی برخوردار شده و ۲۷ درصد از شرکت کنندگان هنوز در انتخاب نامزد مورد علاقه خود تردید دارند.

این نظرسنجی از سوی دو موسسه سیاستگزاری عمومی مستقر درواشنگتن صورت گرفته است.

XS
SM
MD
LG