لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۵

دستور چین برای نصب اجباری نرم افزار سانسور اینترنت


بنا به دستور مقامات چین، همه کامپیوترهای شخصی که از اول ماه ژوئیه در این کشور فروخته می شوند باید به نرم افزاری که برای مسدود کردن تارنماهای اینترنتی مخالف دولت طراحی شده است، مجهز باشند.

روزنامه وال استریت ژورنال اولین روزنامه ایی بود که روز دوشنبه از اعمال این سیاست خبر داد. این روزنامه هشدار داده بود که دولت چین قادر خواهد بود با استفاده از این نرم افزار کنترل دسترسی به اینترنت را تشدید کند.

شرکت مهندسی سیستم کامپیوتری جینهوا، طراح این نرم افزار، روز دوشنبه اعلام کرد این نرم افزار می تواند برای مسدود کردن تارنماهایی که تصاویر و یا محتوای نامناسب دارند، مورد استفاده قرار گیرد.

این شرکت طی عقد یک قرارداد با دولت، مجاز است این نرم افزار را که «اسکورت گرین دم یوث» نام گرفته، به طور رایگان توزیع کند.

برایان جیانگ، بنیانگزار این شرکت گفته است این نرم افزار شبیه نرم افزارهایست که والدین کشورهای دیگر برای منع کودکان از دسترسی به تارنماهای مربوط به مسائل جنسی استفاده می کنند.

جیانگ گفت کاربران قادر خواهند بود تا نام خود را در فهرست تارنماهای مسائل جنسی این شرکت بیافزایند و یا این نرم افزار را از کامپیوتر خود حذف کنند.

سفارت ایالات متحده روز دوشنبه گفت واشنگتن به هر تلاشی به منظور محدود کردن جریان آزاد اطلاعات با دیده نگرانی خواهد نگریست.

یک سخنگوی سفارت گفت چنین اقدامی با آرمان های چین برای استقرار یک اقتصاد محکم در جامعه مدرن و بر بنیان اطلاعات ناهمگونی خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG