لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۸

تازه ترین اخبار درباره مبارزات انتخابات ریاست جمهوری در ایران


رئیس ستاد انتخابات درایران می گوید نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری ظرف ۳۴ ساعت اعلام می شود. کامران دانشجو روز دوشنبه در یک مصاحبه مطبوعاتی گفت رأی گیری از ساعت ۸ صبح روز جمعه به مدت ۱۰ ساعت آغاز می شود و مدت زمان آن در صورت درخواست فرمانداران و با صلاحدید وزارت کشور قابل تمدید است. رییس ستاد انتخابات در مورد امکان رأی دادن ایرانیان خارج از کشور گفت در ۱۳۰ کشور، مجموعاً ۳۰۴ شعبه اخذ رأی در نظر گرفته شده که از این تعداد ۳۲ شعبه در ایالات متحده آمریکا قرار دارد.

*******

منابع داخلی در ایران از فراخوان ده ها هزار نیروی نظامی با لباس شخصی، در مصلی تهران خبر داده اند. قلم نیوز یکی از سایتهایی که این خبر را منتشر کرده می نویسد «در حالی که مطابق با نص صریح قانون اساسی، نیروهای مسلح از دخالت در انتخابات منع شده اند، نیروی مقاومت بسیج تمامی نیروهای تحت امر خود در تهران را با لباس شخصی و با هزینه سپاه پاسداران فراخوانده است.
در بخشنامه ای که به امضای فرمانده ناحیه مقاومت ابوذر رسیده آمده است که هر پایگاه بسیج برادران موظف به شرکت دادن ۸۰ نفر و هر پایگاه بسیج خواهران موظف به آوردن ۱۲۰ نفر به میتینگ روز دوشنبه آقای احمدی نژاد در مصلای تهران هستند. تعدادی از کارشناسان بانک مرکزی در نامه ای که به خبرگزاری کار ایران ارسال کرده اند به آمارهای اقتصادی که اخیراً محمود احمدی نژاد در مناظرات انتخاباتی خود ارائه کرده پاسخ داده اند.

*******

کارشناسان بانک مرکزی می گویند دولت در دو سال گذشته ۵۱ میلیارد دلار از حساب ذخیره ارزی برداشت کرده است. همچنین رشد اقتصادی در سال گذشته حدود ۳ درصد بوده اما به بانک مرکزی گفته شده که عدد رشد اقتصادی را اعلام نکنند.
میر حسین موسوی، نامزد دهمین انتخابات ریاست جمهوری در ایران در پیامی از حامیانش خواست تا از خشونت و خشونت طلبان کناره گیرند و اجازه ندهند که عده ای از اوضاع آشفته سود ببرند. در متن پیام آقای موسوی آمده است خشونت ورزی و زیاده روی، شیوه زورگویان متعصب است. این نامزد انتخابات ریاست جمهوری می گوید ما رنگ سبز را برگزیده ام تا صلح را به یادمان آورد، رنگ سبز رنگ اخلاق و ایرانی آباد و بالنده است.
*******

محسن رضایی دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران منشورعملیاتی خود را درباره بازار سرمایه منتشر کرد. بر اساس این منشور افزایش ثروت مردم در بورس از اولویتهای دولت آقای رضایی خواهد بود. رشد اشتغال زایی و توسعه از طریق گردش نقدینگی در بازار سرمایه و مسکن ، تقویت مالی و اصلاح ساختار بنگاههای دولتی و عمومی و تشویق مردم برای خرید سهم بنگاهها، از دیگر مواردی است که در برنامه آقای رضایی دیده می شود. محسن رضایی همچنین روز دوشنبه در همایشی در تهران شرکت کرد و گفت: ورزش در ایران سياسي شده است. وی افزود: چرا بايد دولت‌ها در مساله ورزش دخالت كنند در حالي كه ورزش بايد به دست مربيان و متخصصين اين امر سپرده شود.

*******

محمود احمدی نژاد برنامه های خود را برای گسترش ورزش اعلام کرد. آقای احمدی نژاد گفت برخی ها هستند که ورزش را برای خانمها چیزی غیر عادی می دانند در حالی که خانمها باید بیشتر از آقایان ورزش کنند. رئیس جمهوری اسلامی ایران گفت باید به جایی برسیم که ۷۰ میلیون جمعیت، ۷۰ میلیون ورزشکار داشته باشد. آقای احمدی نژاد در مورد دیگر برنامه های خود برای گسترش ورزش گفت خودش دست به کار می شود و حواشی مخرب را از فوتبال کنار می زند.

*******

مهدی کروبی نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران به مجریان و ناظران انتخابات ریاست جمهوری اولتیماتوم داد. به گزارش سحام نیوز آقای کروبی گفت که در این دوره انتخابات پس از نماز صبح نخواهد خوابید و با گزارش گیری از تمامی ستادها در سراسر ایران اوضاع را رصد خواهد کرد، در خبری دیگر مهدی کروبی دو عضو دیگر کابینه احتمالی خود را معرفی کرد.
محمد علی رحمانی از اعضای مجمع روحانیون مبارز و خانم جمیله کدیور از نمایندگان مجلس ششم دو نفری هستند که آقای کروبی برای عضویت در کابینه خود مد نظر دارد.

*******

یکی از رقبای محمود احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو می گوید در آستانه انتخابات ریاست جمهوری، آقای احمدی نژاد با طرح اتهامات دروغین قصد تخریب فعالیتهای ستاد او را دارد.
میر حسین موسوی نامزد انتخابات ریاست جمهوری طی نامه ای به آیت الله خامنه ای می گوید رفتارهاي رئيس‌جمهوري و طيف هواداران ايشان مرزهاي اخلاقي و اسلامي را زير پاگذاشته و در واقع واكنش به اين واقعيت است كه مردم تصميم خود را گرفته‌اند. شب گذشته دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری از فرصتی که برای مناظره تلویزیونی در اختیارشان گذاشته بود استفاده کردند و ضمن طرح برنامه های خود از حملاتی که محمود احمدی نژاد به آنها کرده بود از خود دفاع کردند.
در مناظره شب گذشته بارها دولت به دروغ گویی متهم شد. این اولین بار است که در طول عمر سی ساله جمهوری اسلامی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در مناظره های تلویزیونی زنده این گونه یکدیگر را به باد انتقاد می گیرند.

XS
SM
MD
LG