لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۳

پایان اعتصاب تهیه کنندگان فیلم بالیوود


گزارش آنجانا پاسریچا، خبرنگار صدای آمریکا در دهلی نو

تهیه کنندگان فیلم های هندی موسوم به سینمای « بالیوود» اعتصاب دو ماهه خود را که بر سر تقسیم منافع فروش بلیت در سینماها آغاز شده بود پایان دادند.

این اعتصاب نه تنها برای صنعت فیلمسازی بالیوود زیان آور بود بلکه برای میلیون ها تن از تماشاگران این گونه فیلم ها نیز مایوس کننده به شمار می رفت .

تماشاگرانی که دیوانه وار به فیلم های « بالیوودی» عشق می ورزند در سراسر هند با شنیدن خبر پایان اعتصاب از زبان موکش باهات تهیه کننده این فیلم ها ، نفس راحتی کشیدند. باهات اعلام کرد:«بهترین خبر برای تماشاگران فیلم های من این است که بن بستی که تهیه کنندگان و صاحبان سینماهای چندتایی با آن روبرو بودند بالاخره گشوده شد و در نتیجه آن، اعتصاب هم پایان گرفت.»

از ماه آوریل گذشته تا کنون، تهیه کنندگان فیلم های بالیوودی ناگهان جلوی اکران صدها فیلم هندی را گرفتند تا بتوانند سهم خود را بابت نمایش این فیلم ها در چند سینمای« مولتی پلکس» به صورت هم زمان دریافت کنند.

در هندوستان این اعتصاب با فصل تابستان، یا زمان اوج هجوم تماشاگران به سینماها برای تماشای این فیلم های پرخرج با شرکت هنرپیشه های معروف و محبوب همزمان شد.

پس از مذاکرات طولانی بین تهیه کنندگان فیلم و صاحبان این سینماها مسلم شد که تماشاگران بیش از این منتظر اکران فیلم های محبوب خود نخواهند بود و با رسیدن به یک توافق دوجانبه از طرف تهیه کنندگان و صاحبان سینما، چند فیلم تازه از همین هفته در سینماهای سراسر هندوستان نمایش خود را آغاز خواهند کرد.

فیلم های موسوم به بالیوود، معمولا فیلم های احساسی هستند که ضمن بازگویی داستان های پرشور به رقص و موسیقی نیز مزین شده اند. مردم در سراسر کشور هند و بسیاری دیگر از کشورهای جهان شدیدا به این نوع فیلم ها علاقه دارند.

بسیاری از این فیلم ها در حال حاضر در سینما های مولتی پلکس که در هندوستان پدیده تازه و پرطرفداری محسوب می شود به نمایش درمی آیند. دو سوم تمام بلیت های سینمایی که امروزه در هندوستان به فروش می رود از طریق این سینماهای چند سالنی راحت با هوای تهویه می باشد.

در مقابل این توافقنامه جدید، صاحبان سینماهای مولتی پلکس هم امیدوارند تا فیلم های تازه صنعت فیلمسازی بالیوود بتواند تماشاگران متعدد را یک بار دیگر به سالن های سینماهای آن ها کشانده و این سالن هارا به طور مداوم پرکند. به این ترتیب آن ها خواهند توانست بخش عظیمی از زیان های دو ماه اخیر خود را جبران کنند.

هر دو طرف این توافقنامه تازه نیز امیدوارند تا بتوانند با از سر راه برداشتن مسئله اعتصاب، مسائل دیگری را که بر سر راه موفقیت هر چه بیشتر سینمای بالیوود در ارتباط با تماشاگران وجود دارد حل کنند.

دیپاک آشار سخنگوی سینماهای مولتی پلکس سراسری هندوستان می گوید:« از این لحظه به بعد ما می توانیم تمرکز و انرژی خود را بگذاریم روی مسائلی که برای صنعت سینمای هند از اهمیت زیادی برخوردار است. از جمله جلوگیری از دزدی های هنری و کپی کردن این فیلم ها یا حتی از بین بردن مالیات های عظیمی که در این کشور برای تولید فیلم های بالیوود وجود دارد.»

دزدی هنری یا کپی از روی اصل فیلم های بالیوودی یکی از بزرگ ترین و پرمنفعت ترین کارها در سطح جهان و در صنعت سینما به شمار می رود.

سینمای بالیوود بیش از ۹۰۰ فیلم در سال تولید می کند و این فیلم ها نه تنها در کشور وسیع هندوستان از محبوبیت فراوان برخوردارند بلکه در بسیاری دیگر از کشورهای آسیایی نیز طرفداران بیشماری دارند.

XS
SM
MD
LG