لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۱

نمایش تازه یاسمین رضا و یک نمایش موزیکال بریتانیایی با موسیقی التون جان برندگان جوایز تئاتر تونی


نمایش موزیکال بریتانیایی بیلی الیوت با موسیقی التون جان با ۱۰ جایزه و نمایش دراماتیک یاسمین رضا، نمایشنامه نویس ایرانی تبار ساکن فرانسه با سه جایزه، دو برنده اصلی جوایز تئاتری تونی آمریکا بودند.

جوایز آنتوانت پری که به طور مختصر به جایزه « تونی» معروف است، هر سال توسط شورای دست اندرکاران و منتقدین تئاتر برادوی در نیویورک به بهترین های تئاتر اهدا می شود.

جوایز معتبر تونی، در عالم تئاتر حکم جوایز اسکار برای سینما را دارند و در بریتانیا نیز، جایزه مشابهی تحت عنوان « جایزه تئاتری لورنس اولیویه» وجود دارد که هرسال یک بار به بهترین های تئاتر در انگلستان اهدا می شود.

امسال، در شصت و سومین سال برگزاری اهدای جوایز تونی، نمایش موزیکال بیلی الیوت با موسیقی التون جان از انگلستان توانست فرآوردهای تئاتری امسال آمریکا از جمله بازسازی نمایش قدیمی « داستان وست ساید» را تحت الشعاع قرارداده و با دریافت ۱۰ جایزه در رده بندی های مختلف در صدر برندگان جایزه تونی قرار گیرد.

مراسم اهدای جوایز تونی که یکشنبه شب در تالار تئاتر قدیمی « رادیو سیتی» در شهر نیویورک برگزار شد به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، یک بار دیگر« مورد تهاجم و تسلط بریتانیایی ها » قرار گرفت.

نمایش موزیکال بیلی الیوت، درباره پسرنوجوانی است که در یک شهر فقیر نشین معدنچیان ذغال سنگ در شمال انگلستان، در زمینه شرایط سخت اقتصادی دهه ۸۰ میلادی، تصمیم می گیرد آرزوی دیرینه خود، حرفه رقص را دنبال کند.

علاوه بر موسیقی این نمایش که التون جان، یکی از معروف ترین و محبوب ترین چهره های موسیقی پاپ و راک اندرول جهان آن را ساخته است، این موزیکال برجسته از بازی سه نوجوان مستعد، دیوید آلوارز، کرک کولیش و ترنت کوالیک برخوردار است که هر یک به نوبت در ایفای نقش شخصیت اول این نمایش موزیکال سهم دارند و هریک توانستند جایزه جداگانه خود را به عنوان بهترین بازیگر یک نقش موزیکال از کمیته گزینش جوایز تونی دریافت کنند.

موزیکال بیلی الیوت که از روی نوول و فیلمی به همین نام بازسازی شده است توانست در چهار رده بندی مختلف تئاتری، اغلب جوایز تونی را از آن خود سازد. اما جایزه رده بندی « بهترین بازسازی یک نمایش قدیمی» به نمایش موزیکال آمریکایی « هر» - داستان گروهی از جوانان هیپی در دوران جنگ ویتنام در آمریکا – اهدا شد.

در مجموع، نمایش های موزیکال ساخته و پرداخته هنرمندان آمریکایی توانست تنها ۱۰ جایزه از ۲۸ جایزه طلایی تونی را از آن خود سازد.

علاوه بر پیروزی درخشان نمایش موزیکال بیلی الیوت، نمایشنامه نویسان اروپایی نیز امسال به دریافت بیشترین جوایز تونی نائل شدند. از جمله یاسمین رضا، نویسنده فرانسوی (ایرانی تبار) نمایش « خداوند لاشه ها» که این اثر تازه او توانست عنوان بهترین نمایش سال جوایزتونی را از آن خود سازد .

یاسمین رضا که پیش از این در سال ۱۹۹۸ نیز برای نوشتن نمایش « آرت » برنده جایزه تونی شده است ضمن قبول این جایزه روی صحنه گفت:« شاید شما دلتان برای لهجه من تنگ شده بود که مرا دوباره به روی این صحنه دعوت کردید.»

نمایش خداوند لاشه ها، در مجموع برنده سه جایزه تونی شد از جمله بهترین بازیگر نقش اول برای « مارشا گی هاردینگ» بازیگر تئاتر و سینمای آمریکا و برنده جایزه اسکار و هم چنین بهترین کارگردان برای ماتیو وارکاس.

نمایش آمریکایی « تقریبا طبیعی»، کار مشترک برایان یورکی و تام کیت که کار خود را از دانشکده هنرهای دراماتیک دانشگاه کلمبیا آغاز کرده اند، سه جایزه از جمله جایزه بهترین موزیک یک نمایش موزیکال را از آن خود ساخت و به این ترتیب رقیب قدرتمندی چون التون جان را در این رده بندی عقب زد.

آلیس ریپلی، بازیگر آمریکایی برای ایفای نقش یک مادر و دختری که از بیماری روانی دوقطبی بودن رنج می برند توانست جایزه بهترین بازیگر یک نقش موزیکال را از آن خود سازد.

جفری راش، بازیگر استرالیایی تباری که برای بازی در فیلم « شاین» جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد را در سال ۱۹۹۶ از آن خود ساخت و هم اکنون به همراه سوزان ساراندن بازیگر برجسته تئاتر و سینمای آمریکا در نمایش « خروج پادشاه» اوژن یونسکو در برادوی شرکت دارد، توانست جایزه بهترین بازیگر کمدی تونی را برای بازی در نقش اول این نمایش، پادشاهی که ۴۰۰ سال به سلطنت اشتغال داشته است دریافت کند.

جفری راش در سخنرانی قبول این جایزه روی صحنه تئاتر رادیو سیتی گفت:« می خواهم از تماشاگران اهل منهتن نیویورک تشکر کنم که ثابت کردند یک نمایش هزل و هجواگزیستانسیالیستی ( هستی گرا) با جنبه های تراژدی کمدی می تواند در این روز و روزگار موفق باشد.»

آنجلا لنزبری، بازیگرقدیمی و ۸۳ ساله انگلیسی تبار تئاترهای برادوی توانست به پنجمین جایزه تونی خود برای بازی در نقش اول کمدی « خوش قلب» اثر نوول کاوارد دست پیدا کند.

لیزا مینلی بازیگر تئاتر و سینمای آمریکا که در ۱۹ سالگی با نمایش « کاباره» در برادوی کار هنری خود را آغاز کرد نیز توانست چهارمین جایزه تونی خود را برای اجرای یک مجموعه تئاتری موزیکال به نام « لیزا در پالاس» به دست آورد.

XS
SM
MD
LG