لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۱

رییس جمهوری آمریکا: «دی– دی» ایدئولوژی شیطانی نازی را متوقف ساخت


باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا روز شنبه برای شرکت در آیین های شصت و پنجمین سالگرد پیروزی متفقین بر آلمان نازی در جنگ جهانی دوم در نورماندی، به نیکولا سارکوزی رییس جمهوری فرانسه و رهبران دیگر پیوست.

آقای اوباما در سخنانی در مراسم گفت «دی– دی» لحظه ای را تصویر می کند که در آن شهروندان، علی رغم اختلاف هایشان، برای متوقف ساختن آنچه آنرا ایدئولوژی شیطانی نازی نامید، دورهم جمع شدند. او گفت پیروزی نامحتمل آنها بر تمام دشواری ها بود که اروپا را آزاد کرد و مسیر قرن بیستم را تغییر داد.

آقای سارکوزی از ملت های اروپایی و ایالات متحده خواست روحیه وحدت را در برابر تهدید های جهان امروز حفظ کند. او جهانیان را ترغیب کرد هرگز درد و رنج جنگ را فراموش نکنند و به دنبال کردن عدالت و صلح ادامه دهند.

نخست وزیران بریتانیا و کانادا و سربازان قدیمی که در حمله نورماندی شرکت داشتند نیز در مراسم، در یک گورستان آمریکایی در نزدیکی یکی از نقاط فرود سربازان حاضر بودند.

روز ۶ ژوئن ۱۹۴۴ بیش از ۱۵۰ هزار سرباز آمریکایی، کانادایی و کشورهای مشترک المنافع بریتانیا برای کمک به آزادی اروپا، در سواحل شمالی فرانسه فرود آمدند.

آقای اوباما شامگاه جمعه پس از گذراندن یک روز در آلمان وارد پاریس شد. او در آنجا همراه با آنگلا مرکل صدر اعظم و «الی ویسل»، برنده جایزه نوبل، از اردوگاه «بوخن والد» دیدن کرد، و آن را «سخت ترین توبیخ» برای کسانی دانست که هالوکاست را انکار می کنند.
سفر رئیس جمهوری آمریکا از ریاض پایتخت عربستان سعودی آغاز شد. او سپس به مصر رفت و در نطقی در دانشگاه قاهره خواهان «شروعی تازه» در مناسبات بین ایالات متحده و جهان اسلام شد.
XS
SM
MD
LG