لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۸

کرباسچی: تخلف ۳۰۰میلیارد تومانی احمدی نژاد در شهرداری محرز است


غلامحسین کرباسچی، شهردار پیشین تهران و رییس ستاد انتخاباتی مهدی کروبی در گفتگو با صدای آمریکا به سخنان اخیر محمود احمدی نژاد که وی را به فساد مالی متهم کرده بود واکنش نشان داد. رییس جمهوری اسلامی ایران هفته گذشته در مشهد، در میان هوادارانِ خود بدونِ آنکه از آقای کرباسچی نام ببرد، گفته بود، وی در زمانی که شهردار تهران بوده، بیش از ‌٢۵٠ میلیون تومان از پول بیت‌المال را برای حزب و گروه خودش هزینه کرده است. متن گفت وگو به این شرح است:

سوال: آقای احمدی نژاد هم در مناظره با آقای موسوی و هم در میان حامیان خود در مشهد اتهاماتی را متوجه شما کرد . نظر شما در مورد این اتهامات چیست؟

جواب: طبق قانون اساسی قوای مقننه، قضاییه و اجراییه از هم جدا هستند. تا این چهار سال گذشته ما برداشتمون این بود که ایشان رییس جمهوری هستند و در مقام قضاوت و اعلام حکم نیستند. در مورد مسایلی که عنوان کردند به نظر می آید جزو وظایف و شئونات ایشان نیست . بخشی که مربوط به من است ، بخصوص بحثی که در مشهد مطرح کردند این قبلا توسط دادگاهی که رییس آن دادگاه الان وزیر اطلاعات ایشان است بررسی شد و تبرئه شده حداقل آن اتهامی که ایشان مطرح کردند تبرئه شد و در مورد بقیه هم ندیدیم که تا کنون کسی حکمی صادر کرده باشد.

بنابراین ایشان ادعاهایی کردند که بنابر آیین دادرسی اگر قاضی باشند هم پیش از صدور حکم نمی توانند اعلام کنند اگر هم نباشند ایشان طبق قانون اساسی باید حافظ جان ومال و آبرو و حیثیت افراد باشند این کار خلاف قانون اساسی است و سوگندی است که رییس جمهوری خوردند.

سوال: شما آقای احمدی نژاد را به مناظره دعوت کردید آیا فکر می کنید این مناظره تا پیش از انتخابات برگزار شود؟

جواب: من بعید می دانم ایشان حاضر به مناظره شوند چون سوال مشخص است. سوالی که قبلا من از ایشان پرسیده ام مجلس هم خواسته بود در تحقیق و تفحص مطرح کند که آن را هم نپذیرفتند و به نوعی با نیروهایی که داشتند در مجلس جلوی اینکار را گرفتند.

سوال: سوال شما از آقای احمدی نژاد چه بود؟

جواب: وقتی ایشان از شهرداری رفتند ۳۰۰میلیارد تومان هزینه بدون سند بوده ، البته این به این معنا نیست که ۳۰۰میلییارد تومان را کسی برداشته و برای خودش هزینه کرده اما به هر حال به عنوان یک تخلف قانونی است و باید ایشان پاسخ آن را بدهند که این پولها کجا هزینه شده و ایشان تا به حال که ۴ سالی از این تاریخ می گذرد هنوز نه پاسخی داده اند و نه توضیحی. اینها در شهرداری تهران هم موجود است.

حالا اون بحثی که مربوط به دولت است و توسط دیوان محاسبات مطرح شده هم بحث جدیدی است که اخیرا اضافه شده و رییس مجلس دنبالش است. در هر حال اگر ایشان می خواست مناظره ای کند خوب بود که کمیسیون تحقیق و تفحص مجلس را می گذاشتند کارشان را انجام دهند.

سوال : آقای کروبی تا به حال واکنشی به مناظره آقای موسوی و آقای احمدی نژاد نشان داده اند؟

جواب:به هر حال ایشان از برخورد آقای احمدی نژاد مثل بقیه کسانی که ای مناظره را شنیدند ناراحت شدند. نوع نگاه ایشان ، قضاوتها و اتهاماتی که زدند بدون اینکه محکومیتی در بین باشد آن هم در یک رسانه ملی و با توجه به این که یکی از شعارهای اصلی آقای کروبی حفظ حقوق شهروندی است این کار دقیقا نقض حقوق شهروندان بوده و شهروندان صاحب نامی که همه آنها را می شناسند و فکر میکنم آقای کروبی هم مثل بقیه از این مساله ناراحت هستند.

XS
SM
MD
LG