لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۱

علاقه پرزیدنت اوباما به زدودن تنش ها بین آمریکا و ایران


پرزیدنت باراک اوباما در سخنرانی خود در دانشگاه قاهره علاقه اش را به زدودن تنش ها بین ایالات متحده و ایران تکرار کرد و یادآور شد که یک " تاریخ پر آشوب" بین دو ملت قرار گرفته است:

**** در میانه جنگ سرد، ایالات متحده در سرنگونی دولت ایران، که بگونه ای دمکراتیک انتخاب شده بود، نقش بازی کرد. از زمان انقلاب اسلامی، ایران درعملیات گروگانگیری و خشونت علیه سربازان و شهروندان امریکا نقش داشته است.

آقای اوباما گفت غلبه بر ده ها سال بی اعتمادی دشوار خواهد بود، اما ایالات متحده آماده است بدون هیچ پیش شرطی بر اساس احترام متقابل پیش برود.

رییس جمهوری امریکا گفت مساله برنامه اتمی ایران، مقوله ای مهم است:

*** برای تمام طرف های ذینفع روشن است که وقتی پای تسلیحات اتمی به میان می آید، ما به نقطه تعیین کننده ای رسیده ایم. این تنها درباره منافع امریکا نیست. به جلوگیری از براه افتادن یک مسابقه تسلیحاتی در خاورمیانه مربوط می شود ، اتفاقی که می تواند این منطقه و جهان را به مسیری بسیار خطرناک بکشاند.

پرزیدنت اوباما گفت او نظر کسانی را که معترضند برخی کشورها به تسلیحاتی که دیگران ندارند مجهز هستند، می فهمد : و افزود :


**** هیچ ملتی نباید به تنهایی کشورهایی را که می توانند تسلیحات اتمی داشته باشند انتخاب کند. به این دلیل است که من قاطعانه بار دیگر بر تعهد امریکا به جستجوی جهانی که در آن هیچ کشوری چنین تسلیحاتی نداشته باشد، تاکید گذاشتم. و هر کشوری- از جمله ایران - باید حق دسترسی به نیروی اتمی صلحجویانه داشته باشد، اگر به مسئولیت هایی که بر اساس پیمان ممنوعیت گسترش تسلیحات اتمی بر عهده گرفته است عمل کند. این تعهد در کانون پیمان قرار دارد ، و باید تمام کسانی که آنرا کاملا رعایت می کنند، برعهده گیرند. و من امیدوار هستم تمام کشورهای منطقه بتوانند در این هدف سهیم شوند.

پرزیدنت اوباما گفت ایران سالها خود را تا حدودی با مخالفت با ایالات متحده، تعریف می کرد، و یاد آور شد نیازی نیست مناسبات امریکا و ایران " در دام گذشته باقی بماندَ. آقای اوباما گفت من برای مردم و رهبران ایران روشن ساخته ام که کشورم آماده است به جلو حرکت کند. پرسشی که اینک مطرح است این نیست که ایران با چه چیزی مخالف است، بلکه چه آینده ای می خواهد بسازد."

XS
SM
MD
LG