لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۵

پرزیدنت اوباما: دست یابی ایران به تسلیحات اتمی «خطرناک» خواهد بود


باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا می گوید برای ایران داشتتن بمب اتمی «عمیقا خطرناک» خواهد بود، و آزمایش اتمی کره شمالی فوق العاده تحریک کننده بوده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، برنامه اتمی ایران در راس مذاکرات پرزیدنت اوباما و نیکولا سارکوزی رییس جمهوری فرانسه در روز شنبه قرار داشت و هردو با «بی معنا» توصیف کردن گفته های محمود احمدی نژاد رییس جمهوری ایران در مورد هالوکاست، آنرا محکوم کردند.

آقای اوباما در یک کنفرانس خبری در پاسخ به پرسشی درباره تهدید های ناشی از گسترس تسلیحات اتمی گفت دادن اجازه تولید بمب اتم به ایران «عمیقا خطرناک» خواهد بود، و موجب خواهد شد دیگر کشورهای خاورمیانه نیز بدنبال آن بر آیند.

نیکولا سارکوزی که روز چهارشنبه با منوچهر متکی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ملاقات کرد، گفت: «من به او گفتم پیش از هر چیز آنها باید دستی را که پرزیدنت اوباما دراز کرده است بگیرند.»

سارکوزی گفت: «ایران حق دارد نیروی اتمی غیر نظامی داشته باشد اما نه توانایی اتمی نظامی، و ایرانی ها باید این نکته را بفهمند.»

رییس جمهوری فرانسه اظهار داشت: «اگر هدف ایرانی هال صلح جویانه است، آنها باید بازرسی های بین المللی را قبول کنند» و افزود: «ایران کشور بزرگی است، با تمدنی بزرگ. ما خواهان صلح و گفت و شنود با آن هستیم، اما نمی خواهیم تسلیحات اتمی گشترش پیدا کند.»

در مورد کره شمالی، پرزیدنت اوباما اقدامات آن کشور در چند ماه گذشته را «فوق العاده تحریک کننده» نامید و گفت شورای امنیت سرگرم تهیه قطعنامه جدیدی است و تاکید کرد که جامعه بین المللی باید موضع قاطعی برای مقابله با آن کشور برگزیند.

XS
SM
MD
LG