لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۱

پرزیدنت اوباما: اردوگاه مرگ بوخنوالد کسانی ارا که منکر هالوکاست هستند توبیخ می کند


باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا در پی دیداری از اردوگاه «بوخنوالد» در آلمان و عیادت از سربازان مجروح آمریکایی در یک بیمارستان نظامی، آلمان را بسوی فرانسه ترک کرد.

آقای اوباما روز جمعه از اردوگاه «بوخنوالد» که در آن نازی ها در جریان جنگ جهانی دوم حدود ۵۶ هزار یهود را کشتند دیدن کرد و گفت: این اردوگاه «سخت ترین توبیخ» برای کسانی است که هالوکاست را انکار می کنند.

رییس جمهوری گفت او اجاق هایی را که زندانیان سوزانده می شدند، و خوابگاه هایی را که آنها در آنچه او آنرا «غیر قابل تصورترین شرایط» نامید نگهداری می شدند، دید. آقای اوباما گفت این مکان ها «وحشت» خود را در گذر زمان از دست نداده اند، و اندوه و خشم ناشی از آنچه روی داد، از بین نرفته است.

رییس جمهوری آمریکا همراه با آنکلا مرکل صدر اعظم آلمان و «الی ویسل»، برنده جایزه نویل و بازمانده هالوکاست از اردوگاه دیدن کرد. ویسل، که در بوخنوالد زندانی بود، درباره پدرش که در آنجا جانسپرد، سخن گفت.

آقای اوباما از اردوگاه به یک بیمارستان نظامی آمریکا در «لند اشتول» رفت و از سربازان آمریکایی که در جنگ در عراق و افغانستان مجروح شده اند، عیادت کرد.

پیشتر، رییس جمهوری آمریکا تاکید کرد که لحظه رسیدن به توافق برای برقراری صلح در خاورمیانه فرا رسیده است، و امسال می تواند پیشرفتی جدی در حل مناقشه اسراییل و فلسطینیان صورت گیرد.

آقای اوباما این نظر را در پی گفت و گو با انگلا مرکل صدر اعظم آلمان در «درسدن» و یک روز پس از آن ابراز داشت که در سخنانی در قاهره خواهان «آغازی جدید» بین ایالات متحده و مسلمانان شد.

پرزیدنت اوباما گفت واشنگتن نمی تواند صلح را بر اسراییلیان و فلسطینیان تحمیل کند، اما می تواند به برطرف ساختن برخی از «سوء تفاهم ها» برای آغاز روند صلح کمک کند. او و مرکل هردو قول دادند از ایجاد یک کشور فلسطینی در کنار اسراییل حمایت کنند.

مرکل سخنرانی آقای اوباما در قاهره را ستود و گفت سخنان رییس جمهوری آمریکا «در ها را بروی جهان عرب گشود.»

رهبران آمریکا و آلمان همچنین قول دادند در مساله برنامه اتمی ایران، مبارزه با پدیده تغییر آب و هوا و احیای رشد اقتصادی جهانی همکاری کنند.

مرکل، صدر اعظم آلمان، قول داد با آمریکا در بستن بازداشتگاه نظامی آمریکا در خلیج گوانتانامو، در کوبا، کار کند. آقای اوباما گفت او از آلمان درخواست نکرد بازداشت شدگان مشخصی را تحویل بگیرد، و آنگلا مرکل با «هیچ تعهد قاطعی» موافقت نکرده است.

رییس جمهوری آمریکا روز شنبه، او در آیین های شصت و پنجمین سالگرد پیروزی متفقین بر آلمان نازی در جنگ جهانی دوم شرکت خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG