لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۴۱

وزیر امور خارجه آمریکا: دولت بوش موافقت نامه رسمی پیرامون شهرک های یهودی نشین با اسرائیل امضاء نکرده است


هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه ایالات متحده می گوید هیچ موافق نامه رسمی بین دولت پیشین ایالات متحده و اسرائیل که «رشد طبیعی» شهرک های یهودی نشین را مجاز قلمداد کند، وجود نداشته است.

خانم کلینتون روز جمعه گفت دولت جرج بوش، رییس جمهوری پیشین هیچ سند و یا قراردادی در این مورد به دولت اوباما تفویض نکرده است.

وی گفت هرگونه معاهده ای که توسعه شهرک های یهودی نشین را مجاز قلمداد کند با تعهدات اسرائیل در طرح صلح خاورمیانه «نقشه راه» که مورد حمایت بین المللی قرار گرفته است، مغایرت خواهد داشت.

اظهارات خانم کلینتون در واکنش به مقاله یک روزنامه اسرائیلی (یدوئیت آهورنوت) ابراز شد که ادعا کرده بود مقامات دولت بوش موافقت کرده بودند به اسرائیل اجازه داده شود تا ساخت شهرک های موجود در کرانه باختری و نوار غزه را ادامه دهد.

داو وایزگلاس، رییس دفتر آریل شارون، نخست وزیر پیشین اسرائیل نویسنده این مقاله بوده است. هیچ یک از مقامات دولت بوش هنوز نسبت به انتشار این گزارش واکنشی ابراز نکرده اند.

ایالات متحده و دیگر کشورهای قدرتمند جهان مصرانه از اسرائیل خواسته اند تا ساخت شهرک ها را متوقف کند. آن ها ادامه این ساخت و سازها را مانعی بر سر راه مراحل صلح و آشتی با فلسطینیان نامیده اند.


XS
SM
MD
LG