لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۰

پرزيدنت باراک اوباما: انکار هالوکاست بی اساس، جهالت، منفور است


پرزيدنت باراک اوباما: انکار هالوکاست بی اساس، جهالت، منفور است
پرزيدنت باراک اوباما: انکار هالوکاست بی اساس، جهالت، منفور است

باراک اوباما رییس جمهوری آمريکا در سخنرانی خود در دانشگاه قاهره، به یکی از منابع عمده تنش بین ایالات متحده و بسیاری در خاورمیانه پرداخت – وضع بین اسراییلیان، فلسطینیان، و جهان عرب.

پرزیدنت اوباما گفت: پیوند نیرومند آمريکا با اسراییل ناگسستنی است. بر روابط فرهنگی و تاریخی و نیز شناخت این نکته استوار است که آرمان سرزمینی برای یهودیان، در یک تاریخ اندوهبار ریشه دارد.

رییس جمهوری گفت مردم یهود قرن ها آزار می شدند، و احساسات ضد یهود در اروپا، در هالوکاست بی سابقه ای که در آن شش میلیون یهود نابود شدند، اوج گرفت:
****انکار این واقعیت بی اساس است، جهالت است، منفور است. تهدید اسراییل به نابودی – یا تکرار واژه های کلیشه ای زشت – عمیقا نادرست است، و فقط این دردآورترن خاطرات را درفکر اسراییلیان زنده می کند و راه را بر شکل گیری صلحی که مردم منطقه شایسته هستند از آن برخوردار باشند می بندد.

پرزیدنت اوباما گفت: از طرف دیگر، همچنین غیر قابل انکار است که مردم فلسطینی در دنبال کردن هدف داشتن سرزمینی از آن خود رنج برده اند:
****برای بیش از ۶۰ سال، آنها درد آوارگی و دربدری را تحمل کرده اند. وضع برای مردم فلسطین غیر قابل تحمل است. و آمريکا به آرمان مشروع فلسطینیان برای تکریم، فرصت و کشوری از آنِ خود پشت نخواهد کرد.

پرزیدنت اوباما گفت، آرمان های دو طرف فقط از راه تشکیل دو کشور می تواند تحقق یابد و برای آن که صلح برقرار شود، تمام طرف ها باید مسئولیت های خود را رعایت کنند:
**** تشکیلات خودگران فلسطینی باید توانائی خود را برای اداره امور، با نهادهایی که پاسخگوی نیازهای مردم باشند، گسترش دهد. حماس باید به خشونت پایان بخشد، توافق های گذشته را برسمیت بشناند، و حق موجودیت اسراییل را بپذیرد.

آقای اوباما گفت درهمین حال، اسراییل باید قبول کند همانگونه که حق آن برای موجودیت نمی تواند انکار شود، حق مشابه فلسطینیان نیز قابل انکار نیست. اسراییل باید ساختن محله های یهودی نشین را در سرزمین فلسطینی متوقف کند، و بپذیرد که بحران انسانی در غزه بسود امنیتش نیست، و گام هایی قاطع در جهت پیشرفت زندگی روزانه مردم فلسطین بردارد.

سرانجام، آقای اوباما گفت کشورهای عرب باید مردم فلسطین را در بوجود آوردن نهادهایی که موجب خواهد شد حکومت آنها بکار ادامه دهد یاری کنند، و مشروعیت اسراییل را بپذیرند.

پرزیدنت اوباما گفت: ما هعمه مسئولت داریم برای تحقق روزی کار کنیم که مادران اسراییلی و فلسطینی بتوانند رشد فرزندانشان را بدون وحشت شاهد باشند.

XS
SM
MD
LG