لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۶

کانادا زندانیان گوانتانامو را نپذیرفت


کانادا درخواست دولت آمریکا برای پذیرش گروهی از زندانیان بازداشتگاه گوانتانامو را رد کرد. اینطور تشخیص داده شده که این افراد از بازداشتگاه نظامی آمریکا در خلیج گوانتاناموی کوبا آزاد شوند.

یک سخنگوی استفن هارپر، نخست وزیر کانادا در هفته جاری دریافت درخواست آمریکا از کانادا درباره پذیرش ۱۷ چینی مسلمان یا « اویغور» را اعلام کرد.

این سخنگو می گوید درخواست اخیر به خاطر آن که زندانیان هیچ ارتباطی با کانادا ندارند، و هیچ شتابی مرتبط با مسئله امنیت درجریان نبوده، از سوی این کشور رد شده است.

او می گوید دولت پیشین آمریکا نیز چنین درخواستی را به کانادا ارائه کرده بود.

قرار بود که این ۱۷ مسلمان چینی، تا سال ۲۰۰۳ از زندان آزاد شوند. ایالات متحده می گوید این افراد به خاطر ترس از بازداشت و شکنجه شدن در چین نمی توانند به کشور خود بازگردند.

دولت آمریکا نیز تلاش می کنند که مانع ورود این ۱۷ اویغور به ایالات متحده شود.

چین می گوید اویغورها متعلق به یک گروه تروریستی جدایی طلب اند و خواستار استرداد این افراد شده است. پکن به دیگر کشورها هشدار داده که آنان را نپذیرند.

وزارت دادگستری ایالات متحده همچنان در تلاش برای یافتن کشوری است که حاضر به پذیرش این افراد شود.

باراک اوباما تلاش می کند که زندان گوانتانامو را تا سال ۲۰۱۰ ببندد. آقای اوباما گفت حدود ۲۴۰ زندانی ممکن است به زندان های فوق امنیتی آمریکایی منتقل شده و در دادگاه های آمریکایی محاکمه شوند درحالی که دیگران در اختیار کمیسیون های نظامی قرارداده می شوند.

به گفته باراک اوباما دولت او تاکنون انتقال ۵۰ زندانی به کشورهای دیگر را تایید کرده است.

XS
SM
MD
LG