لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۷

گزارش سیاسی: دعوت مجدد از کوبا برای پیوستن به « سازمان کشورهای قاره آمریکا» 


برایان وگنر، خبرنگار صدای آمریکا، هندوراس

« سازمان کشورهای قاره آمریکا» با نقض تصمیم سال ۱۹۶۲ که دولت کمونیست کوبا را از پیوستن به این گروه منطقه ای منع کرده بود، موافقت کرد.

مقامات این سازمان اعلام کردند این تصمیم احتمالا" بر کوبا که اعلام کرده قصد ندارد به این گروه بپیوندد، تاثیری نخواهد داشت.

هیات های مذاکره کننده پس از دو روز گفتگو موافقت کردند کوبا در صورت رعایت چند پیش شرط به این سازمان دعوت شود.

بنا به گفته مقامات، اختلاف نظرها پیرامون تعیین شروط و نحوه اعمال آن ها نکته اصلی مذاکرات بوده است.

کشورهای متحد کوبا، همچون نیکاراگوئه و ونزوئلا با اعمال شروط مخالفت کرده اند و ایالات متحده درصدد بود تا اطمینان حاصل کند کوبا پیش از دعوت مجدد به سازمان های کشورهای آمریکایی، اصول دموکراتیک را رعایت می کند.

پاتریشیا روداس باکا، وزیر امور خارجه هندوراس قطعنامه هیات های شرکت کننده در اجلاس سن پدرو سولا را قرائت کرد.

وی گفت کوبا می تواند بعد از از سرگیری گفتگو با این گروه و سرنهادن به اصول و مقررات آن، بار دیگر به این سازمان بپیوندد.

بر اساس این قطعنامه دموکراسی، حقوق بشر و حق تعیین سرنوشت از جمله اصول مقرر شده هستند.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه ایالات متحده که در مذاکرات روز سه شنبه شرکت داشت گفت از اقدام آشتی جویانه این سازمان خشنود است.

تام شانون، دیپلمات ارشد وزارت امور خارجه در امور کشورهای آمریکای لاتین خطاب به هیات های « سازمان کشورهای قاره آمریکا» گفت: « واشنگتن برقراری تماس بیشتر با کوبا را پیگیری خواهد کرد. ما در پی یافتن راه های جدیدی برای برقراری مناسباتی با کوبا خواهیم بود که به نفع ملت های هر دو کشور و سراسر قاره آمریکا باشد. ما کماکان از حاکمیت دموکراتیک در کوبا و کشورهای قاره آمریکا حمایت می کنیم.»

ممنوعیت کوبا از عضویت در سازمان کشورهای قاره آمریکا خاطرات تلخ دوران جنگ سرد و درگیری های داخلی سراسر این قاره را احیا کرد.

مانوئل زلایا، رئیس جمهوری هندوراس گفت: « این رای، فصل جدیدی را در تاریخ این سازمان خواهد گشود. »

وی از همکاری هیات های شرکت کننده تشکر کرد.

نیکولاس مادورو، وزیر امور خارجه ونزوئلا گفت:« کوبا و دیگر کشورهای آمریکای لاتین مدت های مدید از زخم های عمیق ناشی از عملکرد به اصطلاح امپریالیسم درعذاب بوده اند. ایالات متحده می تواند برای برقراری آشتی با گذشته قدم های بیشتری بردارد و این قدم ها باید به گونه ای افزایش یابند که به تحریم های ایالات متحده علیه کوبا پایان دهد. ونزوئلا از تصمیم سازمان کشورهای آمریکایی استقبال می کند، اما این قدم تنها کافی نیست.»

دولت کوبا به کرات تاکید کرده علیرغم اقدامات اتخاذ شده از سوی هیات های « سازمان کشورهای قاره آمریکا » برای پیوستن مجدد به این سازمان تصمیمی ندارد.

فیدل کاسترو، رئیس جمهوری پیشین کوبا در مقاله ای که روز چهارشنبه منتشر کرد گفت این گروه در جنایاتی که علیه این کشور اعمال شده، دست داشته است.

گروهی از نمایندگان کنگره ایالات متحده در واشنگتن تصمیم « سازمان کشورهای قاره آمریکا» را محکوم کرده و با ارایه یک طرح پیشنهادی، خواستار توقف سرمایه گذاری در این گروه مستقر در واشنگتن شده اند.

کانی مک، نماینده فلوریدا در کنگره، در بیانیه ای اعلام کرد صدها تن از مردم کوبا زندانی سیاسی هستند و در هراس و خفقان به سر می برند.

XS
SM
MD
LG