لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۲

یک دیپلمات ارشد آمریکایی خواستار جواب قاطع جامعه بین الملل به آزمایش اتمی کره شمالی شد


یک دیپلمات ارشد آمریکایی می گوید با ادامه رفتار ناپسند کره شمالی، واشنگتن اشتباهات گذشته را در مذاکره با پیونگ یانگ تکرار نمی کند.
طبق بیانیه ای که دفتر ریاست جمهوری کره جنوبی صادر کرده جیمز استینبرگ، معاون وزارت خارجه آمریکا این سخنان را طی دیدار امروز پنجشنبه خود با لی میونگ باک رئیس جمهوری کره جنوبی ایراد کرد.

این بیانیه همچنین اعلام می کند که آقای استینبرگ همچنین گفته است چین، نزدیک ترین متحد کره شمالی در حمایت بی قید و شرط خود از پیونگ یانگ در حال ایجاد تغییر است.
با شدت گرفتن تلاش ها برای پاسخگویی به آزمایش اتمی ماه گذشته کره شمالی، جیمز استینبرگ و گروهی از فرستادگان ارشد آمریکایی در هفته جاری سلسله مذاکراتی را در توکیو، سئول و پکن برگزار می کنند.

پس از آن که حدود یک ماه پیش کره شمالی دست به انجام آزمایش اتمی و شلیک آزمایشی چندین موشک بالستیک دوربرد و کوتاه برد زد، تنش ها در شبه جزیره کره افزایش یافت.
رؤسای ستاد مشترک کره جنوبی می گویند یک کشتی گشت زنی کره شمالی روز پنجشنبه وارد قلمرو تحت مناقشه این کشور با کره شمالی در دریای زرد شد. این کشتی پس از هشدارهای مکرر نیروهای دریایی کره جنوبی از این محدوده خارج شد.

دیپلمات ها می گویند پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل همراه با ژاپن و کره جنوبی روز چهارشنبه در نیویورک ملاقات کردند تا درباره تحریم های جدید علیه پیونگ یانگ تصمیم گیری کنند. این کشورها از جمله، مواردی از قبیل کاهش معاملات مالی کره شمالی با جهان خارج، مسدود سرمایه های شرکت های این کشور، و تشدید تحریم های تسلیحاتی علیه آن را بررسی می کنند.

XS
SM
MD
LG