لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۱

مردم آمریکا زاد روز کشور خود را در روز ۴ ژوئیه جشن می گیرند


مردم آمریکا زاد روز کشور خود را در روز ۴ ژوئیه جشن می گیرند
مردم آمریکا زاد روز کشور خود را در روز ۴ ژوئیه جشن می گیرند
<!-- IMAGE -->

مردم امریکا زاد روز کشور خود را در روز ۴ ژوئیه با مراسم آتش بازی و رژه، و نیز گردهمائی دوستان و اعضای خانواده ها در پارک ها جشن می گیرند. امسال، سفارتخانه های امریکا در سراسر جهان فرصت دارند میهمانان جدیدی را برای جشن های خود دعوت کنند: دیپلمات های ایران.

وزارت امور خارجه امریکا با گسستن از سیاست گذشته خود، به سفارتخانه ها اجازه داده است از مقامات دولت ایران دعوت کنند در آیین های چهارم ژوئیه حضور یابند. ایالات متحده مناسبات دیپلماتیک با ایران را در سال ۱۹۷۹، پس از آن که دانشجویان سفارت امریکا در تهران را اشغال کردند و پرسنل آنرا برای بیش از ۴۰۰ روز به گروگان گرفتند، قطع کرد.

این پای پیش گذاری در حالی صورت می گیرد که ایالات متحده می خواهد با دولت ایران در انواع مسائل، از جمله برنامه اتمی ، مستقیما به گفت و گو بنشیند. رابرت وود قائم مقام سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا گفت دعوت از دیپلمات های ایرانی برای شرکت در مراسم روز استقلال ، بخشی از کوشش امریکا برای تماس مستقیم با ایران است:

**** سیاست ما این است که به دولت و مردم ایران نزدیک شویم. رییس جمهوری و وزیر امورخارجه کاملا روشن ساخته اند این چیزی است که ما می خواهیم. و مسلما فرصت های بهتری برای نزدیک شدن به ایران وجود خواهد داشت. ما هنوز در انتظار پاسخ متقابل ایران هستیم.

آقای وود گفت ایالات متحده بویژه علاقه مند است پاسخی مثبت به پیشنهاد خود به ایران برای مشارکت امریکا در مذاکرات پنج بعلاوه یک در باره برنامه اتمی آن بشنود. این واژه اشاره ای است به پنج عضو دائمی شورای امنیت - بریتانیا، چین، فرانسه، روسیه، و ایالات متحده – بعلاوه آلمان.

آقای وود گفت دعوت از دیپلمات های ایرانی برای شرکت در جشن های روز استقلال ، نشانه دیگری است که ایالات متحده در جهت تازه ای در ارتباط با ایران حرکت می کند. او گفت ما می خواهیم با مردم ایران، و از طریق آنها با دولتشان، از در تعامل و مراوده در آییم، و این فقط یک راه برای انجام آن است.

XS
SM
MD
LG