لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۸

مرگ دیوید کارادین بازیگر نقش کان فو


جسد به دار آویخته دیوید کارادین بازیگری که با سریال های « کان فو » در دهه ۷۰ میلادی به معروفیت رسید در اطاق هتلی در بانکونک ، پایتخت تایلند پیدا شد. بنا برگزارش خبرگزاری آسوشیتد پرس ، مرگ این بازیگر خودکشی اعلام شده است.

مایکل ترنر، سخنگوی سفارت آمریکا در بانکوک مرگ دیوید کارادین، هنرپیشه ۷۲ ساله سینما را تائید کرد و گفت که مقامات تایلندی گفته اند که کارادین یا در ساعات آخر شب چهارشنبه و یا صبح زود پنجشنبه خود را به دار آویخته است. جزئیات این خبر هم چنین در تارنمای اینترنتی روزنامه تایلندی « نیشن» به چاپ رسیده است.

دیوید کارادین برای بازی در یک فیلم تازه به تایلند سفر کرده بود و از روز سه شنبه در هتل مجللی در شهر بانکوک اقامت داشت.

بنا برنوشته روزنامه « نیشن» دیوید کارادین که قرار بود روز چهارشنبه با همکاران سینمایی خود ناهار بخورد در این جلسه غیبت داشت و این عده از چند و چون وضعیت او بی خبر بودند تا ساعت ۱۰ صبح روز بعد که جسد او توسط خدمتکاری در اطاق خواب هتل سویسوتل نایی لرت پارک کشف شد.

مقامات تایلندی اعلام کردند که این هنرپیشه با استفاده از سیم پرده اطاق خود را حلق آویز کرده است و هنگام کشف جسد ، بیش از ۱۲ ساعت از مرگ او می گذشته است. هم چنین بنا برگفته مقامات تایلندی ، ظاهر مرتب و دست نخورده اطاق او نشان می دهد که واقعه مشکوکی در آن جریان نداشته است.

دیوید کارادین، پدرش جان و برادرش کیث از هنرپیشه های برجسته ، سرشناس و مورد احترام هالیوود به شمار می روند. دیوید کارادین که تحصیلات خود را در رشته آهنگسازی در دانشگاه سن فرانسیسکو به پایان رساند بعدها به تئاتر علاقمند شد و مندت ها به عنوان بازیگر تئاترهای شکسپیری به کار بازیگری بر روی صحنه اشتغال داشت..

دیوید کارادین در طول زندگی حرفه ای خود در بیش از۱۰۰فیلم شرکت داشته است و با کارگردان های برجسته ای چون مارتین اسکورسیزیز، اینگمار برگمن و هال اشبی همکاری داشته است. اما نقشی که او را به معروفیت جهانی رساند، کوآی چنگ کین، یک مسافر روحانی شائولین که در سال های ۱۸۰۰ آمریکا به سوی غرب در حرکت است در سریان « کان فو» بود که در اواسط دهه هفتاد میلادی از تلویزیون های آمریکا پخش می شد و به شدت مورد توجه تماشاگران قرار گرفته بود.

کارادین در سال های اخیر یک بار دیگر با شرکت در فیلم های کونتین تارانتینو به نام « کیل بیل» به معروفیت رسید. این بازیگر در دو فیلم کیل بیل در نقش پدرخوانده شخصیت « اوما ترمن » ایفای نقش کرد و توانست به عنوان بازیگر نقش دوم مرد نامزد جایزه گلدن گلوب شود.

شخصیت بیل در فیلم های سریال « کیل بیل» کاملا برعکس شخصیت آرام و روحانی «کین» در سری فیلم های کان فو بود. کین مردی بی سرو صدا و صلح جو بود که با عقل و منطق با دشمنان خود روبرو می شد. دیوید کارادین پس از بازی در دومین قسمت کیل بیل به این دلیل که فیلم تکراری و برای او خسته کننده شده بود از شرکت دربخش های بعدی آن سرباز زد.

کارادین در سال ۱۹۷۷ در نقش اول فیلم « تخم مار» به کارگردانی اینگمار برگمن در مقابل لیو اولمن ظاهر شد. او در همان سال به همراه دو برادر خود در فیلم «سواران بلند» شرکت کرد. اما بازی فراموش نشدنی او در نقش یک مرد مست در اولین فیلم سینمایی مارتین اسکورسیزیز به نام «خیابان های خشن » فیلمی در باره گنگ های محلات ایتالیایی نیویورک یکی از فراموش نشدنی ترین بازی های او محسوب می شود..

کارادین از اوائل دهه هشتاد تا شرکت در فیلم های تارانتینو به بازی در فیلم های مستقل و کم بودجه پرداخت. او در سال ۲۰۰۴ به آسوشیتد پرس گفت:« من سال هاست که خودم را یک بازیگر بازنشسته محسوب می کنم. این روزها فقط هر وقت که دلم خواست در یک یا دوفیلمی که خودم بپسندم ظاهر می شوم.»

دیوید کارادین هم چنین گفته بود: « من هم می توانستم مثل کلینت ایستوود، شون کانری و یا آنتونی هاپکینز کارهایی شبیه آن ها انجام بدهم اما فقط کونتین تارانتینو این شجاعت را داشت که مرا وادار به بازی در یک فیلم جریان اصلی کند و یک بار دیگر نورافکن ها را روی من میزان کند.»

سری فیلم های کان فو برای دیوید کارادین نوعی زندگی تازه به همراه آورد. زندگی سرشار از دانش و معرفت عرفان و تفکرات شرقی، یوگا و تای چی، گیاهخواری و طبیعت گرایی. کارادین در سال های اخیر علاوه بر نوشتن کتاب خاطرات خود به نام « روح شائولین» به کار ساختن فیلم های تعلیم ورزش « تای چی » و ورزش های رزمی چینی نیز اشتغال داشت.

XS
SM
MD
LG