لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۳

مخاطرات خانگی کودکان را جدی بگیریم


مرگ دختر ۴ ساله مایک تایسون قهرمان سنگین وزن مسابقات مشت زنی در اثر یک حادثه خانگی بار دیگر توجه همگان را به خطرات پنهانی که در چند قدمی ما از نظر دور مانده اند جلب کرد. دختر مایکل تایسون با رشته سیم تنظیم کننده یک دستگاه ورزشی راه پیمایی ثابت به صورت غافلگیرانه ای و به دلیل فشار وارده بر عناصر حیاتی گردن خفه شد.

در حالی که اغلب خانواده ها تصور می کنند درباره سلامت وایمنی فرزندان خردسال شان به اندازه کافی جانب احتیاط را رعایت کرده اند و مثلأ راه های خروجی منزل را مسدود کرده اند یا شوینده ها و مواد شیمیایی خطرناک یا مسموم را از دسترس دور کرده اند، با این وجود هنوز می توانید موارد بیشماری از بی احتیاطی را در خانه ها برشمارید.

سقوط از پنجره های طبقات فوقانی ساختمان ها همچنان جان کودکان را می گیرد. اینکه پدر و مادر خانواده به ندرت پنجره ای را که در بلندی واقع است می گشایند به معنی آن نیست که کودک نوپای آن خانواده هم به سراغ آن پنجره نمی رود. بزرگترین اشتباه پدر ومادر در این مورد در چیدمان نامناسب منزل صورت می گیرد، قرار دادن صندلی یا میز در نزدیکی چنین پنجره ای امکان دسترسی آسان طفل به آن را فراهم آورده و موجب میشود تا یک پرتگاه خطرناک در اختیار سقوط آزاد کودک قرار بگیرد. در صورتی که حفاظ مناسب برای چنین پنجره ای حافظ جان فرزندان ماست به شکل روزافزونی مورد بی توجهی قرار می گیرد. یکی از متخصصین ایمنی و سلامت اطفال در این باره می گوید؛ والدین تمایل زیادی در کم اهمیت شمردن خطرات احتمالی پیش روی فرزندان و اغراق درمحاسبه هوش و دانایی آنان دارند و به همین دلیل یا فکر میکنند که این خطر آنقدر ها جدی نیست یا به حساب آن می گذارند که فرزند نوپایشان از چنان توان درک و تحلیلی برخوردار است که می تواند ریسک سقوط را محاسبه واز آن پیشگیری نماید.

سیم های انتقال الکتریسیته منابع خطر دیگری هستند که به سادگی می توانند منجر به مرگ و میر شوند. بسته به محل قرار گیری و شدت جریان در حال عبور منجر به برق گرفتگی، سوختگی ، لغزش، زمین خوردن و حلق آویز شدن می گردند. نکات ایمنی که باید دراین باره مورد توجه قرار گیرد بسیار ساده و شامل از برق کشیدن وسائل الکتریکی پس از استفاده و جمع آوری یا مخفی کردن سیم ها از مسیر های عبور در منزل است. در موارد نادری که هیچ یک از این کارها ممکن نیست والدین می باید مراقبت تشدید یافته ای در این باره بکنند تا از بروز سوانح خطیر اجتناب شود و به طور مثال در اتاقی که وسایل الکتریکی بی حفاظ در آنها قرار دارد همواره بسته و قفل شده نگاه دارند.

سقوط لوازم و اثاثیه سنگین خطر دیگری است که غالبأ در مورد آن اهمال می شود. نتایج یک مطالعه که به مدت ۱۷ سال توسط مرکز پژوهشی سوانح و حوادث اطفال انجام گرفته بود ماه گذشته انتشار یافت و طبق آن روشن شد که سالیانه قریب به ۱۵۰۰۰ کودک به دلیل اصابت و ضربه ناشی از سقوط این اسباب به بخش اورژانس آورده می شوند. در این بررسی تلویزیون های جدیدی که در آنها تکنولوژی های پیشرفته فلات- اسکرین مورد استفاده قرار گرفته است بیش از سایرلوازم خانگی سقوط کرده بودند و باعث جراحت و آسیب شده بودند. زیرا این تلویزیون ها اساسأ برای اتصال به دیوار طراحی شده اند و ثبوت محوری آنها به دلیل قرار گرفتن مرکز ثقل یا گرانیگاه شان در محلی جلوتر از طرح های قدیمی بسیار کم است و به راحتی از روی میز به پایین می غلطند. با فیکس کردن آنها به دیواری مناسب در منزل می توان از خطر سقوط جسمی تقریبأ ۲۰۰ کیلویی پیشگیری کرد.

اسباب بازی های کودکان نیز می توانند خطرناک باشند، چه به لحاظ ترکیبات شیمیایی مواد اولیه ای که در آنها بکار رفته و چه از نظر اتصال قطعات تشکیل دهنده آن که میتواند با بلعیده شدن اتفاقی یا عمدی باعث انسداد راههای هوایی یا خفگی شود. خانواده ها می توانند با اشتراک در سیستم خبر رسانی از طریق ایمیل یا تلفن همراه در جریان آخرین خبرهای مربوط به ایمنی و سلامت مصرف کنندگان کلیه لوازم مصرفی از جمله اسباب بازی ها قرار گیرند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG