لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۶

حملات احمدی نژاد و موسوی به يکديگر نشان از اختلافات درونی نظام داشت


* موسوی خود را درموقعيت قوی ترين رقيب احمدی نژاد قرار داده است

نيويورک تايمز زير عنوان "برخورد رئيس جمهوری ايران و رقبا در مناظره" می نويسد يک سياستمدار معتدل، که قوی ترين رقيب محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری محسوب ميشود، چهارشنبه، وی را دریک برنامه تلويزيونی زنده متهم کرد که منافع کشور را با به پرسش گرفتن مداوم هولوکاست، و درگيری در يک سياست خارجی ماجراجويانه تضعيف کرده است.

نيويورک تايمز می نويسد حملات شديد اين کانديدا، مير حسين موسوی، در جريان يک مناظره نود دقيقه ای تند و شديد با آقای احمدی نژاد انجام گرفت، که در سراسر ايران پخش شد. دو کانديدا، بارها در جريان اين مناظره دو نفری برخورد داشتند، و هريک ديگری را به افراط گرائی و لطمه به منافع کشور متهم کردند.

نيويورک تايمز می نويسد آقای موسوی، نخست وزير سابقی که نظرات ميانه روش مورد حمايت ديگر اصلاح طلبان در ايران، از جمله محمد خاتمی رئيس جمهوری پيشين قرار گرفته است، خود را در موقعيت قوی ترين رقيب در مقابل آقای احمدی نژاد قرار داده است.

نيويورک تايمز می نويسد حمايت مقامات اسلامی از آقای احمدی نژاد، که يک مذهبی محافظه کار است، بنظر میرسد ضعيف شده باشد، و از وی اکنون در سطحی گسترده برای دشواری های اقتصادی انتقاد ميشود.

* احمدی نژاد يک تابوی سياسی ايران را درهم شکست

واشنگتن پست زير عنوان "ابرازنظرات شديدا مغاير رهبرايران، و رقيب، در مناظره" می نويسد محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری، و رقيب عمده او در انتخابات دوازدهم ژوئن (بيست و دوم خرداد)، ميرحسين موسوی، نخست وزير سابق، چهار شنبه شب مناظره ای کاملا صريح داشتند، که اختلاف نظرهای عميق ميان رهبران ايران را منعکس ميکرد، و رای دهندگان را در مقابل نظراتی کاملا متضاد قرار ميداد.

واشنگتن پست می نويسد در جريان مناظره ای نود دقيقه ای، که زنده پخش ميشد، کانديداها با پرداختن به مسائل سياست خارجی و فساد، علنا وارد جر و بحث در باره موضوع هائی شدند که پيش از اين در جمهوری اسلامی سابقه نداشت.

واشنگتن پست می نويسد بخش عمده ای از مناظره راجع به سياست خارجی بود. موسوی گفت انکار هولوکاست توسط احمدی نژاد به قيمت آسيب به موضع بين المللی ايران تمام شده است.

واشنگتن پست می نويسد احمدی نژاد بارها موسوی را در ناکامی های سياستمدارانی مقصر شناخت که اکنون حامی کمپين او هستند.

واشنگتن پست می نويسد رئيس جمهوری با زدن مهر فساد به علی اکبر هاشمی رفسنجانی رئيس جمهوری پيشين و خانواده اش، يک تابوی سياسی ايران را درهم شکست.

واشنگتن پست می نويسد پس از مناظره، بعضی از آژانس های خبری ايران از انتشار بخش هائی از مناظره که احمدی نژاد مستقيما رفسنجانی و جمعی ديگر از سياستمداران را متهم ميکرد اجتناب کردند.

* حملات دوکانديدا به يکديگر نشان از اختلافات درونی نظام داشت

لس آنجلس تايمز زير عنوان "نبرد رئيس جمهوری ايران، و رقيب، در مناظره" می نويسد رئيس جمهوری ايران، چهارشنبه شب، با تکان دادن يک پرونده ظاهرا اطلاعاتی در باره همسر رقيبش، وی را در يک مناظره تند و تيز تلويزيونی، که نشان از اختلافات درونی نظام داشت، به نقض قوانين دولتی متهم ساخت.

لس آنجلس تايمز می نويسد مير حسين موسوی، نخست وزير سالمند پيشين، که در انتخابات هفته آينده رياست جمهوری رقيب عمده آقای احمدی نژاد محسوب ميشود، با حفظ خونسردی، قويا پاسخ داد، و ضمن دفاع ازهمسرش به عنوان يک استاد و هنرمند متعهد، رئيس جمهوری را به استفاده از ابزارهای دولت برای بدنام ساختن رقبايش متهم ساخت.

لس آنجلس تايمز می نويسد دو کانديدا در مناظره ای که در تلويزيون دولتی تقريبا بی سابقه بود ضمن حملات بی وقفه به يکديگر در باره مسائلی حساس از جمله حقوق بشر، درگيری ايران در منازعه عرب - اسرائيلی و مناسبات اش با آمريکا جر و بحث کردند.


XS
SM
MD
LG