لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۳۱

پلیس چین از برگزاری مراسم بیستمین سالگرد میدان تیانانمن جلوگیری کرد


پلیس چین روز پنجشنبه ناراضیان این کشور را از شرکت در تظاهرات میدان تیانانمن که به مناسبت بیستمین سالگرد تظاهرات دمکراسی خواه، موسوم به قیام تیانانمن برگزار شد، بازداشت. این اقدام چین همزمان با بروز خواسته های جدید درباره تظاهرات خونین بیست سال پیش انجام می شود.

پلیس چین در روز پنجشنبه حتی به خبرنگاران اجازه ورود به میدان را نداد و مأموران یونیفرم پوش و لباس شخصی از هرگونه اقدامی که یادآور تظاهرات بیست سال پیش باشد جلوگیری کردند.
ایالات متحده آمریکا از چین خواست درباره شرکت کنندگان در تظاهرات میدان تیانانمن پکن در سال ۱۹۸۹ شفاف عمل کند و شمار دقیق کشته شدگان، افراد ناپدید شده و بازداشت شدگان طی این واقعه نظامی را اعلام دارد.
هیلاری کلینتون وزیرخارجه آمریکا گفت پکن باید به حقوق بشر به اندازه اصلاحات اقتصادی اهمیت بدهد.

در چهارم ژوئن ۱۹۸۹ دولت چین تانک ها و سربازان خود را به میدان تیانانمن اعزام کرد تا تظاهرات اعتراضی دانشجویان و کارگرانی را که برای چندین هفته در جریان بود، درهم شکنند. عملیاتی که منجر به کشته شدن صدها نفر شد.

چین همچنان پس از گذشت سال ها تظاهرات میدان تیانانمن و عواقب آن را محکوم می کند. سخنگوی وزارت خارجه این کشور روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت دولت مدت هاست که درباره به گفته او « این واقعه سیاسی » نتیجه شفاف و نهایی خود را اعلام کرده است.

دولت چین علاوه بر تشدید تمهیدات امنیتی چندین تن از دگراندیشان این کشور را وادار به ترک پکن کرده و برخی دیگر از افراد ناراضی را مجبور کرده که در سالروز میدان تیانانمن از خانه های خود خارج نشوند. همزمان دولت چین دسترسی به گزارش های رسانه های خارجی و دیگر گزارش ها در سایت های اجتماعی مثل « تویتر» را مسدود کرده است. این اقدام تلاشی برای جلوگیری از درگرفتن بحث برسر سالگرد میدان تیانانمن تلقی می شود.

XS
SM
MD
LG