لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۱

پادشاه عربستان سعودی از رئیس جمهوری آمریکا استقبال کرد


باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در نخستین مرحله سفری که با هدف نزدیک شدن به مسلمانان سراسر جهان و ترمیم تصویری که آنها از آمریکا دارند صورت می گیرد، وارد عربستان سعودی شده است.
ملک عبدالها روز چهارشنبه در تشریفاتی رسمی در فرودگاه ریاض از رئیس جمهوری آمریکا استقبال کرد. آنها سپس برای گفت وگو رهسپار مزرعه ملک عبدالله شدند.

پیش بینی ها حاکی از آن بود که مذاکرات آنها بر مناقشه اسرائیل و فلسطینی ها، نقش ایران در خاورمیانه، وافزایش قیمت نفت متمرکز باشد.
رئیس جمهوری ایالات متحده سپس به مصر می رود و روز پنجشنبه خطاب به مسلمانان جهان سخن خواهد گفت. آقای اوباما همچنین در این سخنرانی، به روند صلح خاورمیانه و مسائلی چون افراط گرایی مذهبی و خشونت خواهد پرداخت.

رابرت گیبس، سخنگوی کاخ سفید روز سه شنبه گفت هدف آقای اوباما از ترمیم مناسبات آمریکا و کشورهای اسلامی بخشی از یک روند طولانی است و نباید انتظار داشت سخنرانی او به سرعت تأثیر بگذارد.
لحظاتی پس از فرود هواپیمای آقای اوباما، تلویزیون الجزایر یک نوار صوتی منسوب به اُسامه بن لادن رهبر القاعده پخش کرد، که در آن او کوشش های رئیس جمهوری آمریکا را برای ارتباط با جهان اسلام به باد حمله می گیرد.

آقای اوبا در روزهای پایانی سفر بین المللی پنج روزه خود برای های شرکت در آیین های شصت و پنجمین سالگرد پیروزی متفقین در جنگ جهانی دوم به فرانسه خواهد رفت.

XS
SM
MD
LG