لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۸

خبرهای کوتاه از انتخابات ریاست جمهوری در ایران


شامگاه سه شنبه مهدی کروبی و محسن رضایی، دو نامزد دهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران در یک مناظره تلویزیونی شرکت کردند. در این مناظره که از شبکه سوم تلویزیون ایران پخش شد مهدی کروبی با اشاره به سوابق كاری خود گفت: سوابق طولانی غیر از مسایل مبارزاتی داشته ‌و از ابتدای پیروزی انقلاب مسئولیت‌های سنگینی بر دوش او بوده و همواره به شكلی عمل كرده كه مورد تحسین قرار گرفته‌ است. آقای کروبی گفت یک مسوول کشوری نباید مردم را تحقیر کند و باید ارتباطش را با اقوام مختلف حفظ کند. محسن رضایی، نیز در سخنان خود بر مسایل اقتصادی تاکید کرد و گفت در زمینه اقتصاد ابتدا مدیریت اقتصادی و در مرحله بعد تاثیر اقتصاد بر روی کیفیت زندگی مردم را در نظر دارد. آقای رضایی همچنین گفت که به دنبال ایجاد انقلاب اقتصادی در ایران است.

***********

رییس هیات بازرسی انتخابات تهران از نظارت ۴ هزار بازرس بر انتخابات تهران خبر داد. مهدی میر عرب گفت هیاتهای بازرسی بر اجرای انتخابات از زمان تشکیل هیاتهای اجرایی، نام نویسی نامزدها، تبلیغات و روز رای گیری نظارت کامل دارند و تخلفات احتمالی را به هیات بازرسی استان تهران گزارش می دهند.

**********

معاون حقوقی سازمان ثبت احوال در ایران می گوید برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری عکس دار بودن شناسنامه الزامی نیست. آقای عبودی افزود متولدان ۲۲ خرداد ماه سال ۱۳۷۰ و قبل از آن یعنی کسانی که ۱۸ سال و بیشتر سن دارند مجاز به شرکت در انتخابات آتی هستند. روز بیست و دوم خرداد ماه سه انتخابات ریاست جمهوری، میاندوره ای مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان در ایران برگزار می شود.

**********

محسن رضایی نامزد انتخابات ریاست جمهوری در ایران برنامه های خود را برای بانوان اعلام کرد. لیلی بروجردی مشاور امور بانوان محسن رضایی در یک نشست خبری این برنامه ها را تشریح کرد و گفت باید قبل از آنکه مسایل مربوط به زنان سر باز کند و به چالشی برای نظام تبدیل شود برای آنها چاره اندیشی کرد. از جمله مواردی که در برنامه های دولت احتمالی آقای رضایی برای زنان دیده می شود: کاهش طلاق، ترمیم وضعیت اقتصادی خانواده ها، افزایش امکانات تفریحی و نگاه مساوی به استعدادهای علمی زنان است. اعطای بورس تحصیلی به دختران و ارتقای مشارکت زنان در عرصه های مدیریتی از دیگر رئوس برنامه های این نامزد انتخابات ریاست جمهوری عنوان شده است.

***********

معصومه ابتکار، عضو شورای شهر تهران می گوید طیف وسیعی از اصولگرایان نیز از میر حسین موسوی حمایت می کنند. خانم ابتکار گفت: به نظر می‌رسد استعداد برای ائتلاف جدی کاندیداهای جبهه اصلاحات و حتی دکتر رضایی هم وجود دارد، زیرا همه خواهان تغییر هستند.

***********

همایش بزرگ بانوان ایران در حمایت از محمود احمدی نژاد برگزار شد. این همایش روز سه شنبه در مجموعه دوازده هزار نفری آزادی برگزار شد و در آن تعدادی از بانوان ورزشکار نیز حضور داشتند. سایت اینترنتی تابناک در گزارشی به حضور پررنگ نهادهای دولتی و هیاتهای ورزشی تهران و شهرهای تابعه در این مراسم اشاره کرده است.

***********

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در شبکه اول تلویزیون ایران گفت در صورت مشاهده تخریبهای انتخاباتی، نیروهای انتظامی می توانند برخورد کنند. آقای کدخدایی همچنین در پاسخ به سوالی در مورد اینکه آیا بی طرفی ناظران شورای نگهبان در انتخابات آتی تامین شده گفت: ناظران افرادی مورد اعتماد هستند که در ۳۰ سال گذشته در مشاغل مختلف حضور داشتند. وی افزود ناظران شورای نگهبان آموزشهای لازم را دیده اند.

************

پخش مناظره های تلویزینی نامزدهای دهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران ادامه دارد. مناظره امشب بین محمود احمدی نژاد و میر حسین موسوی برگزار می شود و از شبکه سوم تلویزیون ایران پخش می شود. مناظره بین نامزدها به شکل دو به دو و بر اساس قرعه کشی که پیشتر صورت گرفته پخش می شود. شب گذشته در اولین بخش از این مناظره ها آقایان مهدی کروبی و محسن رضایی به مدت ۹۰ دقیقه به گفت وگو و مناظره پرداختند.

XS
SM
MD
LG