لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۸

رییس جمهوری آمریکا با پادشاه عربستان سعودی گفت و گو می کند


باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا در نخستین مرحله سفری که با هدف نزدیک شدن به مسلمانان سراسر جهان صورت می گیرد، وارد عربستان سعودی شده است.

آقای اوباما روز چهارشنبه برای گفت وگو با ملک عبدالله پادشاه عربستان سعودی وارد ریاض شد. پیش بینی ها حاکی از آن بود که مذاکرات آنها بر مناقشه اسراییل و فلسطینی ها، نقش ایران در خاورمیانه، وافرایش قیمت نفت متمرکز باشد.
رییس جمهوری ایالات متحده سپس به مصر می رود و روز پنجشنبه خطاب به مسلمانان جهان سخن خواهد گفت. آقای اوباما همچنین در این سخنرانی، به روند صلح خاورمیانه و مسائلی چون افراط گرایی مذهبی و خشونت خواهد پرداخت.

رابرت گیبس، سخنگوی کاخ سفید روز سه شنبه گفت هدف آقای اوباما از ترمیم مناسبات آمریکا و کشورهای اسلامی بخشی از یک روند طولانی است و نباید انتظار داشت سخنرانی او به سرعت تأثیر بگذارد.
باراک اوباما از مصر رهسپار آلمان می شود تا با آنگلا مرکل صدراعظم این کشور ملاقات کند. او از اردوگاه کار اجباری بوخن والد، در زمان آلمان نازی نیز دیدار خواهد کرد.
آقای اوباما در روزهای پایانی سفر بین المللی پنج روزه خود برای شرکت در مراسم شصت و پنجمین سالگرد پیروزی متفقین در جنگ جهانی دوم به فرانسه خواهد رفت.

XS
SM
MD
LG