لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۵

آمریکا ۲۰۰ میلیون دلار دیگر به پاکستان کمک می کند


ریچارد هالبروک، نماینده ویژه آمریکا برای پاکستان و افغانستان، می گوید دولت اوباما برای کمک به مردمی که در اثر هجوم نظامی ارتش پاکستان علیه ستیزه گران طالبان دربدر شدند، ۲۰۰ میلیون دلار دیگر به پاکستان پرداخت کند.

کمک جدید، که هالبروک آن را روز چهارشنبه در دیداری با آصف علی زرداری، رییس جمهوری پاکستان، در اسلام آباد اعلام کرد و باید به تصویب کنگره برسد، افزون بر ۱۱۰ میلیون دلاری است که ایالات متحده ماه پیش قول داد.

هالبروک قرار است در جریان سفر سه روزه از پاکستانی هایی که آواره شده اند و از سازمان های امداد دیدن کند.

پیشتر، مقامات ارتش پاکستان گفتند در حالی که وضعیت امنیتی در دره سوات بهتر شده، اما اخراج کامل طالبان از منطقه بیشتر طول خواهد کشید.

ژنرال اطهر عباس، سخنگوی ارتش، روز چهارشنبه گفت تامین امنیت در منطقه ممکن است دو ماه دیگر جنگ را ایجاب کند. ژنرال «ایجاز عوان»، فرمانده ارتش گفت سربازان همچنین ممکن است مجبور شوند برای حفط امنیت دست کم یک سال در دره سوات باقی بمانند.

نیروهای پاکستان هفته پیش کنترل مینگورا، شهر اصلی سوات را پس گرفتند. «عوان» می گوید از نقطه نظر ارتش، غیر نظامیان می توانند به مینگورا باز گردند، اما یادآور می شود که به راه انداختن سرویس های آب و برق هفته ها طول خواهد کشید.

روز چهارشنبه همچنین مسئولان آموزشی در پاکستان گفتند ستیره گران طالبان در شمال غربی کشور هنوز بیش از ۴۰ دانش آموز را در اسارت دارند.

مقامات نظامی و دولت قبلا گفته بودند سربازان تمام دانش آموزان و کارمندان مدرسه را که روز دوشنبه ربوده شدند آزاد کرده اند.

XS
SM
MD
LG