لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۱۳

مراسم یادبود قربانیان سقوط هواپیمای ارفرانس در پاریس برگزار شد


سرپرست تحقیقاتی که درباره سقوط هواپیمای ارفرانس جریان دارد می گوید او به این که کوشش های جستجو در جنوب اقیانوس اطلس به پیدا شدن دستگاه های ضبط اطلاعات پروازی هواپیما منجر شود، خوشبین نیست.

«پل لوئی آرسلانیان» روز چهارشنبه در پاریس گفت تحقیقات بین المللی ممکن است تمام عوامل سقوط هواپیما را آشکار نکند. هواپیمای پرواز ۴۴۷ که از ریودوژانیرو به مقصد پاریس به پرواز درآمده بود، بامداد دوشنبه در نزدیکی ساحل شمال شرقی برزیل، پس از آنکه وارد یک ناحیه توفان های سنگین شد، سقوط کرد. تصور می رود تمام ۲۲۸ سرنشین آن جان سپرده باشند.

«آرسلانیان» می گوید نشانه ای از این که هواپیما پیش از پرواز با مشکلات فنی روبرو شده باشد وجود ندارد، و اضافه می کند گزارش اولیه سقوط احتمالا تا پایان ماه جاری منتشر خواهد شد.

در این حال، در پاریس، مراسم یادبود در چنیدن محل برگزارشد، از جمله در کلیسای نوتردام که در آن نیکولا سارکوزی رییس جمهوری فرانسه و خانواده های مسافران فرانسوی هواپیما حضور داشتند و پیام تسلیت پاپ بندیکت قرائت شد.

در این میان یک عضو سرویس هواشناسی بازرگانی آمریکا، به صدای آمریکا می گوید هواپیما ممکن است، در حالی که به دیواری از توفان های حاره ای در نزدیکی استوا برخورد کرد، با بادهایی به سرعت ۱۶۱ کیلومتردر ساعت روبرو شده باشد. وی افزود این تجزیه و تحلیل بر اطلاعات جوی در نزدیک مسیر پرواز استوار است.

روز چهارشنبه در حالی که محدوده جستجو گسترش یافت، هواپیماهایی از برزیل و ایالات متحده، سطح اقیانوس را در ناحیه ای که در آن قطعات درهم شکسته هواپیما روز سه شنبه پیدا شد، جستجو می کنند. هواپیماها شامل یک هواپیمای شناسائی اوریون نیروی دریایی آمریکا هستند، که به سونار پیشرفته مجهز است و ممکن است به تحقیقگران در یافتن دستگاه های ضبط اطلاعات پروازی هواپیمای ارفرانس کمک کند.

با این حال، کارشناسان هشدار می دهند که این دستگاه ها احتمالا در ۶ تا ۹ هزار متری زیر سطح اقیانوس قرار دارند، و معلوم نیست که تجهیزات نجات بتواند تا چنین عمقی فرو رود.
XS
SM
MD
LG