لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۵

سفارتخانه های آمریکا از دیپلمات های ایران برای شرکت در جشن های چهارم ژوئیه دعوت می کنند


دولت اوباما به سفارتخانه های آمریکا اجازه داده است از دیپلمات های ایرانی برای شرکت در آیین های روز استقلال آمریکا در چهارم ژوئیه دعوت کنند.

مقامات می گویند وزارت امور خارجه روز جمعه تلگرافی برای تمام سفارتخانه ها فرستاد و گفت آنها «می توانند نمایندگان دولت ایران» را برای جشن های سالیانه روز استقلال دعوت کنند.

گزارش ارسال تلگراف، نخست روز سه شنبه در نیویورک تایمز منتشر شد، سپس خبرگزاری آسوسیتد پرس آن را تایید کرد. وزارت امور خارجه می گوید این اقدام بخشی از کوشش پرزیدنت باراک اوباما برای نزدیکی به ایران و بهبود مناسبات پس از سالها خصومت است.

هنوز روشن نیست که چه تعدادی از سفارتخانه ها از دیپلمات های ایرانی دعوت خواهند کرد، و آیا ایرانیان آن را قبول خواهند کرد یا نه.

در ماه مارس، پرزیدنت اوباما در پیامی به مناسبت سال نو ایرانی گفت او «خواهان آغازی جدید» در مناسبات با ایران است، و به دیپلماسی برای حل «اختلافات جدی» بین دو کشور پای بند است.

پرزیدنت اوباما در جدید ترین اظهاراتش در مورد ایران، در مصاحیه ای با تلویزیون بی بی سی گفت امیدوار است تا پایان سال جاری، از طریق «دیپلماسی مستقیم و قاطع» پیشرفتی را شاهد باشد.

XS
SM
MD
LG