لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۱

رییس جمهوری فرانسه قصد دارد ایران را به از سرگیری مذاکره با شش قدرت تشویق کند


نیکولا سارکوزی، رییس جمهوری فرانسه، قرار است روز چهارشنبه در پاریس با منوچهر متکی، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، ملاقات کند. دفتر سارکوزی می گوید در این دیدار او ایران را تشویق خواهد کرد مذاکره با شش قدرت جهانی را که نگران گسترش تسلیحات اتمی هستند از سر برگیرد.

ایالات متحده، بریتانیا، چین، فرانسه، آلمان و روسیه مجموعه ای از مشوق ها در برابر متوقف ساختن غنی سازی اورانیوم به ایران پیشنهاد کرده اند. کشورهای غربی از آن بیم دارند که ایران از روند غنی سازی برای تولید تسلیحات اتمی استفاده کند.

سارکوزی بارها گفته است که امکان دست یافتن ایران به تسلیحات اتمی قابل قبول نیست.

تهران می گوید برنامه اتمی اش صلحجویانه است.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، روز سه شنبه گفت شش قدرت انتظار دارند پاسخ «سازنده ای» به مشوق های پیشنهادی از ایران بشنوند. او می گوید تا حدودی به دلیل ابراز علاقه دولت اوباما به گفت و شنود با ایران، «شانس خوبی» برای احیای مذاکرات وجود دارد.

هفته پیش، محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری اسلامی ایران، گفت ایران درباره برنامه اتمی خود گفت و گوهای بیشتری با قدرت های جهانی انجام نخواهد داد. احمدی نژاد گفت ایران فقط موافقت خواهد کرد با آنها درباره همکاری در مدیریت مشکلات جهانی بحث کند. او یادآور شد که ایران در مذاکره درباره مسایل اتمی خارج از چارچوب آژانس بین المللی انرژی اتمی شرکت نخواهد کرد.

XS
SM
MD
LG