لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۲

گزارش اجتماعی:  تمرکز بر پوشش خبری سرقت های مسلحانه صنعت گردشگری را به چالش می کشد


اسکات استیونز، خبرنگار صدای آمریکا، داکار

گردانندگان تورهای گردشگری منطفه کازامانس در جنوب سنگال می گویند افزایش مالیات ها و بحران اقتصادی بسیاری از تجار محلی و حرفه های کوچک را متضرر کرده است.

بحران جهانی اقتصاد به صنعت گردشگری کازامانس، بویژه میهمان خانه های کوچک در روستاهای این جزیره که درگیر شورش های محلی علیه دولت داکار بوده اند، ضربه مهلکی وارد کرده است.

باکاری دنیس سین، رئیس انجمن هتل های کوچک کازامانس می گوید: « بحران امنیتی کازامانس که با درگیری های شورشیان طی ۲۰ سال گذشته در این منطقه پدید آمده، بسیاری از هتل های کوچک را متضرر کرده است. بسیاری درآتش جنگ سوخته و برخی از آن ها تخلیه شده اند.»

با وجود عقد قرارداد صلح در سال ۲۰۰۴، بسیاری از جاده های بخش جنوبی سنگال، به طور عمده به دلیل سرقت های مسلحانه ای که مستقیما" به شورش های قومی دیولا مربوط نیستند، کماکان ناامن مانده اند.

سین می گوید بسیاری از مردان و زنان جوانی که در مجموعه های گردشگری این روستا کار می کردند، منطقه را ترک کرده اند و در پایتخت در جستجوی کار هستند.

آنجله دیاگنه، رئیس انجمن کارمندان هتل های کازامانس می گوید: « با بسته شدن هتل ها، بسیاری از والدین بیکار می شوند و این امر جمعیت فقیر را افزایش می دهد. زنانی که صنایع دستی به گردشگران می فروختند، مشتریان خود را از دست می دهند. دولت باید فصل گردشگری را توسعه دهد و مردم سنگال را تشویق کند زمانی که گردشگران اروپایی در منطقه نیستند به این جزیره سفر کنند.»

آگوستین دیاتا، مدیر آژانس مسافرتی شهر زیگوینچور می گوید دولت به اندازه کافی برای تبلیغ هتل های کوچک تر هزینه صرف نمی کند. پیشرفت واقعی این است که روستاییان در مناطقی از روستاها، کلبه های کوچکی برای گردشگران بسازند و سود آن را بین مردم منطقه تقسیم کنند.»

طی ۸ سال گذشته، دیاتا برای صنعت گردشگری در این روستا تبلیغ کرده است.

وی می گوید:« بعضی از سفارت های خارجی در سنگال، شهروندان خود را از سفر به کازامانس منع کرده اند. این ممانعت به تدریج رفع می شود. صنعت گردشگری کازامانس به دلیل ناامنی جاده ها با چالش های بسیاری روبرو شده است. باید درنهایت گردشگرانی را یافت که واقعا" به دیدن این جزیره علاقه دارند و به هشدارهای رسانه ها و سفارت ها توجهی نمی کنند. »

بسیاری از تورها هم به دلیل اعمال مالیات های سنگین دولت سنگال گران هستند.

کریستیان ژاکو، مدیر هتلی در کازامانس می گوید هر گردشگر باید حدود ۳۷۲ یورو (کمی بیش از ۵۰۰ دلار) مالیات بپردازد.

ژاکو می گوید اگر سنگال را با مراکش که مالیات ۷۵ یورو و یا ساحل عاج که مالیات۱۲۰ یورو را اعمال کرده اند مقایسه کنیم می بینیم مالیات در سنگال بسیار زیاد است. هتل داران سنگال ۱۸ درصد مالیات ارزش افزوده می پردازند، در حالی که همتایان آن ها در مراکش و تونس حدود ۵⁄۵ درصد مالیات می پردازند.»

گردشگران درصدد یافتن سفرهایی هستند که به صرفه باشند.

آن ها هزینه سفر به شهرهای مختلف را با هم مقایسه می کنند و به مقصدی سفر می کنند که با بودجه شان همخوانی داشته باشد.

لوکا دوتاوا، رئیس آژانس مسافرتی که در پی یافتن گردشگرانی ست که به دلیل مسئولیت اجتماعی، در جستجوی اقامت در اتاق ها و یا کلبه هایی هستند که به محیط زیست آسیب نمی رسانند و به پروژه های توسعه محلی در کازامانس کمک می کنند.

وی می گوید رسانه های داخلی و بین المللی با تمرکز بر پوشش خبری سرقت های مسلحانه دوره ای، صنعت گردشگری منطقه را با چالش های بسیار مواجه می کنند.

دوتاوا می افزاید برای پوشش خبری رویدادهای زیبای کازامانس، همچون کارناوال های رقص، آداب سنتی و باستانی که هر سال هزاران گردشگر را به خود جلب می کند، رسانه های جمعی وجود ندارد.

وی می گوید گردانندگان تور، گردشگران را از مناطق ناامن دور نگه می دارند.

دوتارا در ضمن بر برنامه های تبادل دانشجو تمرکز کرده است که جوانان اروپایی و آمریکایی را برای تکمیل پروژه های خدمات اجتماعی به کازامانس می برد.


XS
SM
MD
LG