لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۷

گزارش اقتصادی: همکاری مشترک آمریکا و چین برای رویارویی با بحران اقتصادی


استفانی هو، خبرنگار صدای آمریکا، پکن

هو جین تائو، رئیس جمهوری چین از تلاش های ایالات متحده به منظور همکاری مشترک با چین برای مبارزه با بحران جهانی اقتصاد قدردانی کرده است.

اظهارات رئیس جمهوری چین در دیدار روز سه شنبه وی با تیموتی گایتنر، وزیر خزانه داری ایالات متحده ابراز شد.

تیموتی گایتنر، وزیر خزانه داری ایالات متحده روز سه شنبه با رهبران بلند پایه چین، از جمله ون جیابائو، نخست وزیر و هو جین تائو، رئیس جمهوری این کشور دیدار کرد.

آقای هو جین تائو در ستایش از اقدامات آقای گایتنر گفت از تلاش های ایالات متحده به منظور همکاری با همتایان چینی خود در مبارزه با بحران اقتصادی قدردانی می کند.

وزیر خزانه داری آمریکا گفت:«همکاری بین ایالات متحده و چین ثمرات مثبت بسیاری داشته است. به نظر من هر دو کشور ظرفیت های خود برای همکاری مشترک در صحنه جهانی را برای بنیان نهادن احیای اقتصادی به منصه ظهور نشانده اند. من فکر می کنم به دلیل توان اقتصادی و اتخاذ اقدامات فوری دولت ایالات متحده و پرزیدنت اوباما، شاهد نشانه زوده نگام ثبات و احیای اقتصاد جهانی بوده ایم.»

گایتنر در مجموعه مصاحبه های خود با رسانه های چین گفت یکی از اهداف اصلی وی این بوده است که بار دیگر به مقامات چین اطمینان ببخشد که واشنگتن مصمم است پس از پایان بحران مالی کنونی، میزان بدهی های خود را کاهش دهد.

چین با در اختیار داشتن دارایی هایی به ارزش ۷۶۸ میلیارد دلار، بزرگترین طلبکار از آمریکا محسوب می شود.

انتظار می رود میزان کسری بودجه سال جاری ایالات متحده از مرز یک تریلیون و ۸۰۰ میلیارد دلار بگذرد، رقمی که چهار برابر میزان کسری بودجه یک سال گذشته تاریخ این کشور است.

در همین ضمن، چین و ایالات متحده، «گفتگوی اقتصادی و راهبردی» در سطح وزاری کابینه دو کشور را در هفته آخر ماه ژوئیه آغاز خواهند کرد.

تیموتی گایتنر، وزیر خزانه داری ایالات متحده و وانگ کوئیشان، معاون نخست وزیر چین ریاست این گفتگوهای اقتصادی را به عهده خواهند داشت.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا و دای بینگ گو، رایزن دولت چین نیز به موازات این دیدارها، گفتگوهایی پیرامون مسائل امنیتی و راهبردی برگزار خواهند کرد.

مذاکرات بلندپایه، سالی یک بار در یکی از پایتخت های دو کشور برگزار خواهند شد.

XS
SM
MD
LG