لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۵

رییس جمهوری آمریکا  رهسپار خاورمیانه شد


باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا بعد از ظهر سه شنبه واشنگتن را برای سفری پنج روزه به خاورمیانه و اروپا در پروازی مستقيم به رياض پايتخت عربستان سعودی، ترک کرد. او در مراسم شصت و پنجمین سالگرد پیروزی متفقین بر آلمان، در جنگ جهانی دوم، حضور خواهد یافت و با متحدان اصلی امریکا درعربستان سعودی، آلمان و فرانسه ملاقات خواهد کرد.

انتظار ميرود کانون توجه مذاکرات پرزيدنت اوباما با ملک عبدالله در عربستان سعودی در رياض بر روی اختلافات اسرائيل و فلسطينيان، نقش ايران در خاورميانه، و افزايش قيمت نفت، متمرکز شود.

بگفته سخنگوی کاح سفید، سفر رییس جمهوری که توقف هایی را درعربستان سعودی، مصر، آلمان و فرانسه شامل می شود، بخشی از کوششی هماهنگ برای بهبود مناسبات آمریکا با جهان اسلام است. سخنگو گفت انتظار نمی رود این سفر تنش های دو جانبه را بسبرعت برطرف کند، ، اما بخشی ازیک روند دراز مدت تراست.

چند ساعت پیش ازسفرآقای اوباما، ژنرال جیم جونز مشاورامنیت ملی رییس جمهوری با آهود باراک وزیر دفاع اسراییل ملاقلات کرد. کاخ سفید در باره این دیدار جزییاتی ارئه نداد.

رییس جمهوری روز چهارشنبه درریاض با ملک عبداله پادشاه عربستان به گفت و گوخواهد نشست. او سپس به مصر پخواهد رفت، روز پنجشنبه از دانشگاه قاهره دیدن خواهد کرد و خظاب به مسلمانان جهان سخن خواهد گفت. کاخ سفید می گوید آقای اوباما برتعهد شخصی خود به بهبود مناسبات آمریکا با مسلمانان درسراسرجهان تاکید خواهد گذاشت.

همچنین انتظار می رود آقای اوباما در باره مناقشه اسراییل و فلسطینیان گفت و گو کند و به مساله افراط گرائی مذهبی و خشونت در جهان اسلام بپردازد.

از مصر، رییس جمهوری رهسپار آلمان خواهد شد، با آنجلا مرکل صدراعظم ملاقات خواهد کرد و به تماشای اردوگاه سابق نازی در بوخنوالد خواهد رفت.

رییس جمهوری سفرش را در فرانسه به پایان خواهد برد. او در آنجا با نیکولا سارکوزی رییس جمهوری ملاقات خواهد کرد و در مراسم شصت و پنجمین سالگرد حمله متفقین به نورماندی حضور خواهد یافت.

XS
SM
MD
LG