لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۴۴

اعضای کانون مدافعان حقوق بشر با آزارهای جديدی مواجه شده اند


يکی از معيارهای برگزاری انتخابات آزاد، سالم و منصفانه در يک کشور وضعيت حقوق شهروندان آن است. با نزديک شدن به دهمين دوره برگزاری انتخابات رياست جمهوری در ايران فعالان جامعه مدنی از جمله دانشجويان، مدافعين حقوق بشر، روزنامه نگاران، زنان و کارگران با آزار و اذيت و بازداشت و محدويت های بی شماری در زمينه آزادی بيان و يا گردهمايی های مسالمت آميز روبرو شده اند.

در همين رابطه مسئولين جمهوری اسلامی به ويژه در هفته های گذشته فشارهای بيشتری بر کانون مدافعان حقوق بشر در جهت محدود کردن فعاليت های آن اعمال کرده و اعضای آن از آزار و اذيت، بازداشت، ممنوع الخروج شدن و همچنين فرا خوانده شدن به دادگاه انقلاب در امان نمانده اند.

عليرغم آنکه کانون مدافعان حقوق بشردر دی ماه ۱۳۸۷ توسط ماموران انتظامی و امنيتی بدون ارائه حکم قضایی به طور غير قانونی پلمب شده است اعضای آن کماکان به فعاليت های خود در زمينه پيشبرد و حمايت از حقوق بشر در ايران ادامه داده اند. اين در حاليست که درهفته گذشته اعلام شد محمد سیف زاده، عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر و دبیر کمیته انتخابات آزاد، سالم و عادلانه بر اساس احضاریه ای که از سوی شعبه امنیت دادگاه انقلاب تهران دریافت کرده است باید ظرف سه روز به دادگاه مراجعه کند.

به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، این احضار در حالی برای آقای سيف زاده ارسال شده است که پیش از این سخنگوی قوه قضاییه اعلام کرده بود نرگس محمدی، نایب رییس کانون مدافعان حقوق بشر، به دلیل تبلیغ علیه نظام به دادگاه فراخوانده خواهد شد. او این اتهام را دلیل ممنوع الخروج شدن محمدی دانست.

نرگس محمدی از فعالان مدنی که در زمينه حقوق زنان و مطبوعات نیز فعال است هنگامی که قصد داشت ۱۸ اردیبشت ماه برای انجام سخنرانی در نشست جهانی زنان به گواتمالا سفرکند، ماموران در فرودگاه تهران، پاسپورت او را ضبط ومانع از خروجش از کشورمی شوند. به خانم محمدی گفته می شود که باید به دادگاه انقلاب مراجعه کند.

همچنین نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی نهم اردیبهشت ماه از برگزاری جلسه «کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و عادلانه» که به ابتکار کانون مدافعان حقوق بشر دو سال پيش توسط جمعی از فعالان سياسی و اجتماعی تاسيس شده است، بدون ارائه هيچ توضيحی ممانعت به عمل آوردند.

در سايت کانون مدافعان حقوق بشر آمده است جلسات این کمیته پیش از پلمپ غیرقانونی دفتر کانون مدافعان حقوق بشر در این مکان برگزار می شد اما پس از پلمپ این دفتر، مکان برگزاری جلسات به موسسه حقوقی «راد» که متعلق به محمد علی دادخواه، عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر، است منتقل شده بود.

کميته کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و عادلانه در آستانه برگزاری دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، در بیانیه ای اعلام کرده بود: «در فقدان فضای باز سیاسی، نبود مطبوعات آزاد و محدودیت امکان فعالیت احزاب سیاسی و سازمان های اجتماعی مردم نهاد، نظارت نهادهای مدنی ملی و بین المللی بر انتخابات ریاست جمهوری پیش رو، یکی از راهکارهای قانونی موثری است که میتواند به برگزاری یک انتخابات آزاد، سالم و عادلانه ياری رساند.»

پيش از آن نيز مهدی معتمدی مهر، عضو کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و عادلانه نيز روز ۳۱ فروردین ماه توسط ماموران امنیتی دادگاه انقلاب در منزل شخصی خود در شهر کرج بازداشت و در حال حاضر در زندان به سر می برد.

پس از تعطيل غير قانونی کانون مدافعان حقوق بشر، نيروهای انتظامی به دفتر وکالت شيرين عبادی يورش برده و اسناد و وسایل شخصی وی را با خود بردند. مقامات قوه قضایيه تا کنون در همه اين موارد سکوت اختيار کرده اند.

XS
SM
MD
LG