لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۹

در نبرد کرانه غربی شش تن کشته شدند


مقامات فلسطینی می گویند که جنگ بین نیروهای امنیتی وفادار به محمود عباس و شبه نظامیان حماس در کرانه غربی شش کشته بجای گذاشته است.

برخورهای خشونت آمیز پس از حمله نیروی پلیس که وابسته به جناح فتح محمود عباس هستند به خانه ای در شمال شهرک قلقلیه در کرانه غربی روی داد. هدف این عملیات بازداشت دو نفر از اعضای ارشد حماس بود.

مبادله آتش میان جناحهای متخاصم چندین ساعت به درازا کشید و در جریان آن دو پلیس حماس و شخص دیگری که در خانه بود کشته شدند. یکی از ستیزه جویان رهبر شاخه نظامی حماس بود که در فهرست اسامی تحت تعقیب اسراییل قرار داشت.

از سال ۲۰۰۷ تا کنون نبرد امروز یکی از مرگ آور ترین برخورهای داخلی در کرانه غربی به شمار می رود. در آن سال حماس قدرت و اختیارات را از نیروهای وابسته به عباس در غزه گرفته بود.

ستیزه جویان حماس در غزه گفته اند که به حمله روز یکشنبه در قلقلیه واکنش نشان خواهند داد و نیروهای محمود عباس را به دست زدن به اقداماتی بعنوان مامور و نماینده اسرائیل متهم کرده اند. اعضای وابسته به جناح عباس در کرانه غربی می گویند مصممند که حکومت قانون و نظم را در مناطقی که تحت کنترل آنها است برقرار کنند.

ارتش آمریکا آموزش نیروهای امنیتی آقای عباس را طی سال گذشته برای سرکوب ستیزه جویان به عهده داشته است.

اینگونه نبردها بین جناح فتح و حماس ممکن است تلاشهای مصر را برای میانجیگری و بر قراری آشتی ملی میان دو جناح و ایجاد یک دولت وحدت پیچیده تر کند.

حماس درخواست میانجیگران بین المللی که خواستار دست برداشتن از خشونتها و شناسایی حق موجودیت اسراییل هستند را نپذیرفته است. ایالات متحده آمریکا واتحادیه اروپا حماس را یک گروه تروریست میشناسند.

XS
SM
MD
LG