لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۲

گزارش: زنان ايران از ریيس جمهور آينده اين کشور چه می خواهند


در آستانه انتخابات دهمين دوره رياست جمهوری در ايران، گروهی از مدافعان حقوق زنان از طيف های مختلف فکری، گرد هم آمدند و ائتلافی بنام همگرايی جنبش زنان را بنا نهادند. در ميان اين زنان نام چهره های سرشناسی مانند سیمین بهبهانی، شیرین عبادی، شهلا لاهیجی، شهلا شرکت، الهه کولایی، شهلا اعزازی، اعظم طالقانی، نوشین احمدی خراسانی، شادی صدر، هاله سحابی، آسیه امینی، خدیجه مقدم، پروین بختیارنژاد، فاطمه گوارایی، باران کوثری، فخرالسادات محشتمی‌پور، فرزانه طاهری، ژیلا بنی‌یعقوب، نسرین ستوده، سوسن شریعتی، سمانه موسوی، مينومرتاضی، ناهید توسلی، محبوبه عباسقلی‌زاده، منصوره شجاعی و.... به چشم می خورد.

هدف اصلی همگرايی جنبش زنان مطرح ساختن مطالبات آنها در بحبوبه انتخابات رياست جمهوری بوده است و اعضای آن اعلام کرده اند درصدد حمایت از کاندیدایی خاص و یا دعوت از زنان برای شرکت یا عدم شرکت در انتخابات رياست جمهوری نیستند.

به همين مناسبت خانم شهلا لاهيجی از اعضای همگرايی در يکی از گردهمايی انتخاباتی در شهر شيراز گفته است: "با طرح اين برنامه‌ها و توجه به سوابق كانديداها، مسلما مردم ايران كه بالغ هستند و گوسفندانی نيستند كه نياز به چوپان و راه‌نما داشته باشند تا راه راجزء به جزء نشانشان دهد، خود به انتخاب مناسبی دست خواهند زد."

در اولين بيانيه همگرايی جنبش زنان برای طرح مطالبات در انتخابات که روز ۵ ارديبهشت منتشر شد آمده است: " ما می‌خواهیم گفتمان «دولت ـ مردانه» را، که معمولا در فضای انتخابات غلبه دارد، از راه مسالمت‌آمیز به سمت تحقق نیازهای جامعه‌ مدنی و به خصوص مطالبات معوق مانده‌ زنان سوق دهیم."

فعالان مدنی عضو همگرايی از نامزدهای دهمين دوره ریاست جمهوری خواسته اند که پیوستن ایران به «کنوانسیون رفع هرگونه تبعیض علیه زنان» و تلاش در جهت تغییر قوانین تبعیض ‌آمیز علیه زنان، به ویژه بازنگری و اصلاح آن دسته از اصول قانون اساسی مانند اصل ۱۹، ۲۰، ۲۱ و ۱۱۵ که ناقض برابری جنسیتی میان زنان و مردان ايران هستند را در برنامه های خود برای اداره کشور قرار دهند.

شهلا لاهيجی در گردهمايی شيراز که در سايت مدرسه فمينستی چاپ شده است با اشاره به نمونه های از نارسايی‌های قوانين ايران در مورد زنان گفته است : "ما واقعا چه از عربستانسعودی كه يك كشور اسلامی‌ است كم داريم كه آن‌ها پانزده سال است به كنوانسيون رفعتبعيض پيوسته‌اند و ما نه؟"

در عمر کوتاه همگرايی جنبش زنان برای طرح مطالبات در انتخابات، اعضای آن با کوشش های بی وقفه توانسته اند به دستاورد های مهمی دست يابند.

همگرايی جنبش زنان برای نخستین بار، گروه ها و طیف های متنوع زنان را گردهم آورد ه اند و با استفاده از فضای انتخاباتی و به رغم تمامی سرکوب های سال های اخیر، خواسته های زنان را در سطح وسیعی در جامعه ايران مطرح کرده اند.

اعضای همگرایی در يک اقدام بی سابقه در ملاقاتهای خود با کاندیداها، مشاوران کاندیداها و شخصیتهای سیاسی، توانسته اند مطالبات مطرح شده از سوی همگرایی را به بیانیه ها، وعده ها و سخنرانی های کاندیداها وارد کنند.

مهدوی کروبی در پی هشدار اعضای همگرايی، به رد صلاحيت زنان توسط شورای نگهبان اعتراض کرد و از اين شورا خواست که واژه «رجل سياسی» از شروط مطرح شده در قانون اساسی برای انتخاب ریيس جمهور را تفسير کرده و يا علت رد اعتبار زنان نامزد شرکت در انتخابات رياست جمهوری را بطور علنی اعلام کنند.

سيمين بهبانی، شاعره نامدار ايران و از اعضای همگرايی، پيام جنبش زنان برای طرح مطالبات در انتخابات را «دعوت به هم انديشی و همرايی برای تامين حقوق برابر زنان با مردان و پيوستن به کنوانسيون رفع هر گونه تبعيض عليه زنان» خوانده است.

به گفته بانوی شعر ايران: "در بيانيه همگرايی، به ریيس جمهور آينده تکليف شده است که بر خلاف سنت پيشينيان خود، خواسته های بر حق زنان را برآورده سازد."

سيمين بهبهانی می افزايد: "ما بايد کمر همت ببنديم و فلک را به مراد خود بگردانيم. التماس نمی کنيم، مکلف می سازيم! حرمت خود می داريم، که ما دانيم قدر ما!"

XS
SM
MD
LG