لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۳

ارتش پاکستان کنترل مینگورا را به دست گرفت


ارتش پاکستان می گوید بر ستیزه گران در شهر اصلی دره سوات، چیره شده است و آنرا لحظه ای بسیار مهم در مبارزه یک ماهه علیه طالبان توصیف می کند.

ژنرال اطهر عباس سخنگوی ارتش روز شنبه به خبرنگاران گفت نیروهای دولتی علی رغم رویارویی با مقاومت هایی در حومه مینگورا، کنترل کامل آنرا بدست گرفته اند.

عباس گفت ۲۵ ستیزه گر، شامل دو فرمانده ارشد طالبان، در جریان عملیات ۲۴ ساعت گذشته کشته شدند.

وی اظهار داشت ساکنان محلی در موفقیت ارتش کارساز بودند، و ستیزه گرانی را که سعی داشتند خود را بعنوان «شهروندان بی گناه» جا بزنند، شناسایی می کردند.

او گفت با وجود کنترل مینگورا، نبرد در سوات تمام نشده است، و سربازان در نواحی اطراف با ستیزه گران می جنگند.

سازمان ملل متحد تخمین می زند که در نبرد در شمال غربی پاکستان بیش از دو میلیون نفر فرار کرده اند. روز شنبه، یوسف رضا گیلانی نخست وزیر تاکید کرد که از آوارگان کاملا مراقبت خواهد شد.

او قول داد به کسانی که ناچار شده اند خانه هایشان را رها کنند، پول نقد پرداخت شود و کوشش گسترده ای برای بازسازی مناطق صورت گیرد.

سخنگوی ارتش گفت تیم های پزشکی به مینگورا رسیده اند و سرویس های گاز دوباره براه می افتد. وی اظهار داشت دو هفته طول خواهد کشید تا سرویس های اساسی، از جمله برق، دوباره در شهر برقرار شود.

در این میان، دولت پاکستان در پی یک سلسله بمب گذاری در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه در شهرهای لاهور و پیشاور، بر تدابر امنیتی در سراسر کشور می افزاید. یک فرمانده طالبان بمب گذاری ها را تلافی حمله نظامی به سوات نامید.

پلیس روز شنبه گفت ۷۰ نفر را در عملیات امنیتی در زاغه نشین های حومه اسلام آباد بازداشت کرده است. گزارش می رسد اکثر آنها آوارگان افغان هستند.

XS
SM
MD
LG