لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۴

جشن های  صدمین سالروز تولد یک نابغه موسیقی جاز آمریکا


گزارش: داگ لواین، خبرنگار صدای آمریکا در واشنگتن

روز سی ام ماه مه برابر است با صدمین سالگرد تولد بنی گودمن، رهبر ارکستر و نوازنده ماهر کلارینت که یکی از برجسته ترین و سرشناس ترین نوازندگان موسیقی جاز آمریکا به شمار می رود. به همین مناسبت نیز در شهرهای مختلف ایالات متحده جشن هایی برگزار خواهد شد که نوعی قدردانی است از بنی گودمن و زندگی پربار او. هنرمندی که از او به عنوان « پادشاه موسیقی سوینگ» نیز یاد می شود.

بنی گودمن هنگامی که در کنسرتی که در سال ۱۹۳۵ در بالروم پالومارشهر هالیوود در کالیفرنیا برگزار شد، موسیقی تازه ای که تا آن زمان ناشناخته بود را به همراهی ارکستر ۱۴ نفری خود اجرا کرد ناگهان چنان شور و هیجانی در میان تماشاگران و منتقدین موسیقی بوجود آمد که روز بعد، این واقعه از طریق نقدهای مختلف در روزنامه ها ی سراسر آمریکا انعکاس پیدا کرد. به این صورت موسیقی تازه ای که از نواهای کلاسیک موسیقی جاز آمریکایی ریشه گرفته بود به نام « سوینگ» پا به عرصه وجود گذاشت. سال های پس از این واقعه هنری و دوران محبوبیت روزافزون موسیقی سوینگ در تاریخ موسیقی آمریکا به نام « دوران سوینگ» شناخته می شود.

بیست و شش سال قبل از اجرای این نخستین کنسرت موسیقی و معرفی پدیده ای که «سوینگ» نام گرفت ، بنی گودمن، یکی از ۱۲ فرزند یک خانواده مهاجر روسی در شهر شیکاگو در ایالت ایلینوی زاده شد. بنی گودمن در سن ۱۱ سالگی به نواختن کلارینت پرداخت و در سن ۱۴ سالگی مدرسه را رها کرد تا به طور تمام وقت به پیشبرد حرفه نوازندگی خود بپردازد.

نخستین فردی که گودمن را به عنوان نوازنده کلارینت استخدام کرد، رهبر ارکستری به نام بن پولاک بود. اما در اواسط دهه ۱۹۳۰میلادی، بنی گودمن توانست با تشکیل یک ارکستر تازه، رهبری گروه خود را به عهده بگیرد و با اجرای یک برنامه موسیقی هفتگی در رادیوی سراسری آمریکا به نام « بیایید برقصیم» تبدیل به یکی از محبوب ترین و معروف ترین نوازندگان موسیقی جاز در سطح مملکت شود.

ارکستر تاریخ ساز بنی گودمن در اوج محبوبیت موسیقی سوینگ ، در سال ۱۹۳۸میلادی ، توانست نخستین گروهی باشد که در تالار معتبر « کارنگی هال» محل اجرای موسیقی کلاسیک اروپایی در شهر نیویورک به اجرای برنامه بپردازد. موفقیت کم نظیر این کنسرت به این معنی بود که موسیقی جاز آمریکایی بالاخره توانسته است وارد جریان اصلی موسیقی شده و از طرفداران بی شماری در میان مردم معمولی برخوردار شود.

یکی از هم بخشی های مهم بنی گودمن در آن زمان از میان بردن تبعیضات نژادی علیه نوازندگان سیاهپوست بود. او در نخستین ارکستر سه نفره خود از تدی ویلسون یک نوازنده آفریقایی تبار دعوت کرد تا با او همکاری کند و چندی بعد لایونل همپتون هم به این گروه پیوست.

موفقیت شایانی که دوران موسوم به « سوینگ» برای بنی گودمن به همراه آورد تاثیری در اصل کار این هنرمند نگذاشت. او همواره به اجر و ضبط موسیقی ادامه داد. بنی گودمن که در سال ۱۹۸۶ به خاطر یک عمر فعالیت هنری به دریافت جایزه گرامی نائل شد، در روز ۱۳ ژوئن همان سال در سن ۷۷ سالگی درگذشت.

اجرای برنامه هایی که به عنوان قدردانی از بنی گودمن به صورت کنسرت های مختلف توسط ارکستر سمفونیک شهرهای مختلف از دسامبر سال گذشته آغاز گشته است در طول ماه آینده در شهرهای بوستون، نیویورک و شیکاگو ادامه خواهد یافت از جمله کنسرت بزرگی به نام « بنی گودمن که بود؟» که برای آشنایی نسل جوان آمریکا با این هنرمند و آثار او در مرکز موسیقی لینکلن سنتر در منهتن نیویورک اجرا خواهد شد.

XS
SM
MD
LG