لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۳

رکسانا صابری گفت ترس در زندان باعث شد به جاسوسی برای آمريکا اقرار کند


رکسانا صابری خبرنگار آمريکائی ايرانی تبار گفت در ابتداء امر ترس باعث شد پس از بازداشت در ايران، به جاسوسی برای آمريکا اقرار کند.

رکسانا صابری در نخستين مصاحبه خود پس از آزادی از زندان جمهوری اسلامی ايران در گفت و گو با راديو «اِن پی آر» گفت که اعترافات وی با توسل به زور گرفته شده بود. خانم صابری گفت تصور ميکند تصميم بعدی وی در تکذيب اعترافاتش باعث شد بجای آزاد شدن از زندان، دادستان جمهوری اسلامی ايران پرونده او را به دادگاه ارسال کند.

خبرنگار ٣٢ ساله هفته گذشته پس از تحمل چهار ماه زندان جمهوری اسلامی به آمريکا بازگشت. خانم صابری که تابعيت دوگانه آمريکا و ايران را دارد در ماه ژانويه گذشته بازداشت شد و به جرم حاسوسی محکوم گشت. مجازات خانم صابری پس از ارجاع پرونده وی به دادگاه استيناف تقليل پيدا کرد و در نهايت از زندان آزاد شد.

خانم صابری روز پنجشنبه به راديو «اِن پی آر» گفت که نميداند چرا مأمورين وزارت اطلاعات وی را بازداشت کردند. رکسانا صابری متذکر شد که بر خلاف گزارش رسانه ها، بازداشت وی بخاطر خريد مشروبات الکلی يا انجام خبرنگاری بدون مجوز نبود.

خبرنگار ايرانی- آمريکائی گفت که در زنذان شکنجه جسمی نشده اما فشار های شديد روحی و فکری را در طول اقامتش در زندان اوين، متحمل شد.

خانم صابری گفت که از زنان ديگری که در زندان با او هم سلول بودند، انرژی ميگرفت.

رکسانا صابری گفت که علت زندگی کردن و انجام مصاحبه در ايران برای نگاشتن کتابی بود که تصويری متعادل تر و کامل تر از جامعه ايران، بتواند ارائه کند.

خانم صابری گفت با وجود همه سختی هائی که متحمل شد مطمئن است که به ايران به کشوری که در عرض شش سال اقامت خود، عشق به آن بست، باز خواهد گشت.

خانواده خانم صابری دز ايالت داکوتای شمالی که از ايالات مرکزی آمريکاست، زندگی ميکنند.

XS
SM
MD
LG