لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۱

شورای امنیت سازمان ملل متحد آزمایش اتمی اعلام شده کره شمالی را محکوم کرده است


شورای امنیت سازمان ملل متحد آزمایش اتمی اعلام شده کره شمالی را محکوم کرده است
شورای امنیت سازمان ملل متحد آزمایش اتمی اعلام شده کره شمالی را محکوم کرده است

شورای امنیت سازمان ملل متحد آزمایش اتمی اعلام شده کره شمالی در روز ۲۵ ماه مه را محکوم کرده است. بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد اقدام کره شمالی را «نقض آشکار و فاحش قطعنامه های شورای امنیت» نامید. گزارش می رسد که کره شمالی پس از محکومیت شورای امنیت، موشک میان برد دیگری را آزمایش کرد.

پرزیدنت باراک اوباما در بیانیه ای از شیوه تحریک کننده کره شمالی ابراز تاسف کرد و گفت «این اقدامات، هرچند با توجه به گفته ها و اقدامات کره شمالی تا امروز شگفت آور نیست، اما برای تمام ملت ها نگران کننده است.»

کوشش های کره شمالی برای تولید تسلیحات، و نیز برنامه موشکی بالیستیک آن، صلح و امنیت بین المللی را تهدید می کند.

کره شمالی در اکتبر ۲۰۰۶ یک آزمایش اتمی انجام داد. در آوریل سال جاری، به پرتاب آزمایشی یک موشک بالیتسک دست زد که انتقاد شدید بین المللی را بدنبال آورد. تطبیق دادن اقدامات کره شمالی با توافق آن با ایالات متحده، چین، کره جنوبی، ژاپن و روسیه در سپتامبر ۲۰۰۵ دشوار است. هدف از توافق این بود که شبه جزیره کره به گونه ای قابل تایید غیر نظامی شود.

ایالات متحده پیوسته از مذاکرات شش جانبه بعنوان بهترین راه برای مقابله با چالش برنامه اتمی کره شمالی و حل مسائل دیگری که بخشی از دستور کار مذاکرات هستند حمایت کرده است. آنچه منافع کره شمالی را تامین خواهد کرد، گفت و گو های سازنده است، نه عمل تحریک کننده.

پرزیدنت اوباما گفت: «کره شمالی با نادیده گرفتن شورای امنیت سازمان ملل متحد، مستقیما و با بی پروایی جامعه بین المللی را به چالش می گیرد. رفتار کره شمالی بر تنش ها می افزاید و ثبات در آسیای شمال شرقی را تضعیف می کند.»

رییس جمهوری آمریکا گفت کره شمالی تا برنامه تولید سلاح های کشتار جمعی و ابزار استفاده از آنها را کنار نگذارد، مورد قبول جامعه بین المللی قرار نخواهد گرفت.

پرزیدنت اوباما گفت: «ایالات متحده به سهم خود با متحدان و شریکان خود در مذاکرات شش جانبه و دیگر اعضای شورای امنیت کار کرده است و به این همکاری در روزهای آینده نیز ادامه خواهد داد.»

XS
SM
MD
LG