لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ ایران ۱۴:۰۱

پرزيدنت اوباما به پيشرفت در روند صلح خاورميانه، اطمينان دارد


پرزيدنت باراک اوباما رئيس جمهوری آمريکا پس از گفت و گوهای خود با محمود عباس رئيس تشکيلات خودگردان فلسطينيان در کاخ سفيد اعلام کرد که به پيشرفت در روند صلح خاورميانه، اطمينان دارد.

پرزيدنت اوباما در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت که اسرائيل برای کمک به پيشرفت در تلاشهای صلح بايد شهرک سازی های تازه را در کرانه غربی رود اردن، متوقف کند. پرزيدنت اوباما گفت فلسطينيان نيز بايد با برقراری امنيت در کرانه غربی و فرونشاندن هيجانات ضد اسرائيلی، به سهم خود به پيشرفت صلح کمک کنند.

پرزيدنت اوباما همچنين اشاره کرد که تأسيس يک کشور مستقل فلسطينی به امنيت و بهزيستی اسرائيل، ياری خواهد رساند.

پرزيدنت اوباما يادآور شد که در گفت و گوهای خود با بنيامين نتانياهو نخست وزير اسرائيل در هفته گذشته موضوع تأسيس کشور فلسطينی را که هنوز مورد تأييد آقای نتانياهو قرار نگرفته است، مطرح نموده است.

محمود عباس گفت که تشکيلات خودگردان فلسطينی خود را به «نقشه راه صلح» متعهد ميداند. آقای عباس همچنين خاطر نشان ساخت که کشورهای عرب آماده اند روابط خود را با اسرائيل در صورت خروج آن کشور از سرزمين های اشغالی، به حالت عادی در آورند.

پس از گفتگوهای روز پنجشنبه پرزيدنت اوباما گفت که مهلت زمانی مشخص را برای توافق بر سر صلح خاورميانه ندارد اما گفت که فرصت را نبايد از دست داد.

دولت اسرائيل همچنين دعوت هيلاری کلينتون وزير امور خارجه آمريکا را برای متوقف کردن همه فعاليت های شهرک سازی در کرانه غربی، رد کرد.


آقای عباس گفته است که مذاکرات صلح را با اسرائيل تا راه حل ايجاد دوکشور مستقل اسرائيلی و فلسطينی از سوی اسرائيل پذيرفته باشد، آغاز نخواهد کرد.


XS
SM
MD
LG