لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۷

اوباما در سفر به عربستان در باره برنامه اتمی ايران تبادل نظر ميکند


* راه حل فرانسوی برای بحران ناشی از برنامه اتمی ايران

لس آنجلس تايمز زير عنوان "ديپلمات سابق ميگويد ايران فعاليت اتمی را متوقف نمی کند" نظرات فرانسوا نيکولو سفير سابق فرانسه در ايران را در باره برنامه اتمی ايران نقل ميکند که راه حلی مسالمت آميز را برای بحران ناشی از اين برنامه ممکن ميداند.

لس آنجلس تايمز با اين يادآوری که نيکولو از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۵ نماينده پاريس در تهران بود، می نويسد وی که اکنون بازنشست شده است و می تواند آزادانه صحبت کند معتقد است کليد اصلی برای جامعه بين المللی پذيرفتن غنی سازی اورانيوم توسط ايران، و برای ايران، قبول سيستم نظارتی سرزده ای است که اگر هرگونه اقدامی در جهت تسليحاتی ساختن برنامه ای انجام دهد که ميگويد صلح آميز است، زنگ های خطر را به صدا درآورد.

لس آنجلس تايمز می نويسد وی اخيرا در مصاحبه ای گفت کليد اصلی برای غرب ارائه
احترامی است که ايران مشتاق آن است، و برای جمهوری اسلامی، عمل کردن نظير يک عضو مسئول در جامعه بين المللی است.

* ظهور ايران به عنوان يک قدرت منطقه ای در خليج فارس قرار و مدارهای امنيتی فرانسه را با امارات متحده عربی مهم ميکند

واشنگتن پست زير عنوان "نخستين پايگاه نظامی فرانسه در خليج فارس بازشد" می نويسد فرانسه در چارچوب برنامه ای بلندپروازانه برای کمک به مقابله با چالش های استراتژيک ايران، و گرفتن سهمی از بازار غنی تسليحاتی منطقه برای صنايع دفاعی اش، روز سه شنبه نخستين پايگاه نظامی خود را در خليج فارس گشود.

واشنگتن پست با اين يادآوری که نيکولا سارکوزی رئيس جمهوری فرانسه در سفر يک روزه اش به ابوظبی، پايتخت امارات متحده عربی، ضمن گشودن اين پايگاه قراردادی نيز با حکمرانان ابوظبی امضا کرد که قرار و مدارهای مرتبط با پيمانهای دفاعی ۱۹۷۵ را به روز ميکند، می نويسد اين پيمانها با توجه به ظهور ايران در آن سوی خليج فارس به عنوان يک قدرت منظقه ای، و پيگيری يک برنامه تحيقاتی اتمی که بسياری از کارشناسان تصور ميکنند می تواند ظرف چند سال به يک برنامه تسليحاتی اتمی منجر شود، اهميت پيدا کرده است.

واشنگتن پست می نويسد سارکوزی در مصاحبه ای با خبرنگارانی محلی گفت پذيرفتنی نيست که ايران زرادخانه ای اتمی داشته باشد.

* اوباما در سفر به عربستان در باره برنامه اتمی ايران تبادل نظر ميکند

عرب نيوز زير عنوان "اوباما روز سوم ژوئن وارد ميشود" می نويسد کاخ سفيد ديروز گفت باراک اوباما رئيس جمهوری آمريکا روز سه شنبه از عربستان سعودی برای مذاکره درباره برنامه اتمی ايران، و تلاش جديد واشنگتن برای پيشبرد طرح صلح خاورميانه ديدن ميکند.

عرب نيوز می نويسد عربستان سعودی، بزرگترين صادرکننده نفت جهان، در تلاش برای پيدا کردن چاره ای در مورد منازعه فلسطينی - اسرائيلی، که اوباما اعلام کرده است در سياست خارجی اش يک ارجحيت است، نقشی کليدی دارد.

عرب نيوز با اين يادآوری که عربستان سعودی جزو پانزده شريک عمده تجاری آمريکاست می نويسد اوباما پس از ديدار از عربستان سعودی به مصر ميرود که صحنه ايراد يک سخنرانی مهم وی در مورد سياست آمريکا در قبال جهان اسلام خواهد بود.

* عربستان سعودی ميگويد هيچ کشوری در خاورميانه نبايد تسليحات اتمی داشته باشد

وال استريت جرنال زير عنوان "پرنس سعودی خواستار اقدام سازمان ملل متحد در مورد خاورميانه اتمی است" می نويسد پرنس ترکی بن فيصل، شاهزاده با نفوذ در خانواده سلطنتی عربستان سعودی خواستار آن است که شورای امنيت سازمان ملل متحد خاورميانه را منطقه ای عاری از تسليحات اتمی اعلام کند، و ميگويد دولت های عرب از مذاکرات بيشتر صلح با اسرائيل امتناع خواهند ورزيد مگر آنکه اسرائيل گسترش يهودی نشين ها را در کرانه غربی و اورشليم متوقف کند.

وال استريت جرنال اظهارات پرنس ترکی را نقل ميکند که گفته است هيچ کشوری در منطقه نبايد تسليحات اتمی داشته باشد.

وال استريت جرنال با اين يادآوری که پرنس ترکی پيشتر سفير عربستان سعودی در آمريکا، و نيز رئيس تشکيلات اطلاعاتی عربستان بوده است، می نويسد وی خواستار آن است که اعضای دائمی شورای امنيت سازمان ملل متحد تابستان امسال به قطعنامه ای رای بدهند که به کشورهای خاورميانه، از جمله اسرائيل و ايران ، در ازای خلع سلاح، ومتوقف ساختن برنامه های جاری تسليحاتی، ضمانت های امنيتی و مشوق های اقتصادی بدهد.

XS
SM
MD
LG