لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۵

کره شمالی تهدید کرد علیه کره جنوبی دست به اقدام نظامی بزند


کره شمالی می گوید درصورت مشارکت کره جنوبی در تلاش ها به رهبری آمریکا برای بستن راه کشتی های مظنون به حمل تسلیحات کشتار جمعی، به یک اقدام نظامی علیه آن کشور متوسل خواهد شد.

در حالی که بر تنش های ناشی از آزمایش اتمی اخیر کره شمالی افزوده می شود، پیونگ یانگ روز چهارشنبه دربیانیه ای بار دیگر تأکید کرد که تصمیم سئول را یک اقدام جنگ طلبانه تلقی خواهد کرد و دیگر خود را به پیمان ترک مخاصمه سال ۱۹۵۳، که به جنگ سه ساله کره پایان داد، پای بند نخواهد دانست.

سئول روز سه شنبه اعلام کرد در طرح امنیت گسترس تسلیحات اتمی شرکت خواهد کرد. این طرح از جمله شامل تقسیم اطلاعات وهماهنگی نیروهای دریایی برای جلوگیری ازحمل و نقل تسلیحات اتمی و جنگ افزارغیر قانونی دیگر است.

در این میان، گزارش های خبری از کره جنوبی حاکی است که کره شمالی فعالیت های پردازش اورانیوم را در یونگ بیون از سرگرفته است.
پیونگ یانگ برچیدن تاسیسات یونگ بیون را در سال ۲۰۰۷ بعنوان بخشی از توافقی که از طریق مذاکرات شش جانبه به دست آمد آغاز کرد. اما ماه پیش، پس از آن که شورای امنیت سازمان ملل متحد پرتاب آزمایشی یک موشک دوربرد کره شمالی را محکوم کرد، قول داد آن را دوباره راه اندازی کند.

دست کم یک روزنامه کره جنوبی می گوید از یک مقام دولتی ناشناس آگاه شده است که ماهواره های جاسوسی آمریکا به بخاری که از یک واحد پردازش در مجتمع بیرون می آید پی برده اند.
ناظران می گویند کره شمالی ۸۰ هزار میله سوخت مصرف شده در یونگ بیون دارد، که می تواند درصورت پردازش دوباره، بین شش تا هشت کیلوگرم پلوتونیوم تولید کند که برای تولید دست کم یک اسلحه اتمی کافی است.

کره شمالی با متهم ساختن ایالات متحده به خصومت، به موج محکومیت بین المللی آزمایش اتمی روز دوشنبه پاسخ داد. هزاران نفراز ساکنان پیونگ یانگ روز سه شنبه در یک گردهمایی عمومی آزمایش را جشن گرفتند. خبرگزاری مرکزی کره شمالی به نقل از یک مقام ارشد در حزب حاکم کمونیست می گوید، این آزمایش «اقدامی بزرگ» برای دفاع از کشور در برابر حمله احتمالی اتمی به گفته او «امپریالیست های امریکا» نامیده بود.

پیونگ یانگ روز سه شنبه دست کم سه موشک کوتاه برد در ساحل شرقی این کشور آزمایش کرد، و به کشتی ها هشدار داد تا روز چهارشنبه از آبهای ساحل غربی کره شمالی دور بمانند.
وزیر امور خارجه روسیه از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواسته است قطعنامه سختی علیه کره شمالی صادر کند، اما می گوید نباید پیونگ یانگ را فقط به خاطر این که آن را مجازات کرده باشند، تنبیه کنند.
سرگئی لاوروف می گوید مذاکرات تنها راه برطرف ساختن رویاروئی است .

در همین حال، رؤسای جمهوری روسیه و کره جنوبی روز چهارشنبه در یک تماس تلفنی در باره مساله کره شمالی بحث کردند. هردو رهبر آزمایش اتمی روز دوشنبه را نقض آشکار قطعنامه سال ۲۰۰۶ شورای امنیت دانستند و قول دادند نقش سازنده ای در تدوین قطعنامه ای علیه آن کشورایفا کنند.

XS
SM
MD
LG